Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale legea 31/1991
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

legea 31/1991

procedura pe care o urmeaza lichidatorul judiciar cand primeste o numire de la ONRC (notificari.....pasii aferenti ), daca societatea are bunuri ce se intampla(notificari catre cine- insolventa, trece pe 85 sau nu?)
ori daca societatea nu are bunuri( ce se intampla ).
va rog ...urgenta raspuns!!!!!!!!!!#-o:sorry:
va multumesc anticipat !
Cel care ,,primeste" numire de la ONRC se numeste simplu - lichidator. Acesta are competenta legala de a evalua situatia economico-financiara a societatii si daca in urma acestei evaluari constata ca societatea are datorii care nu pot fi achitate va cere insolventa in baza Legii 85/2006, judecatorul sindic pronuntandu-se asupra acestei cereri. In situatia in care se admite cererea, judecatorul sindic va desemna un administrator judiciar/lichidator judiciar care poate fi lichidatorul numit pe Legea nr. 31/1990 (asta ar fi regula) sau alt practician in insolventa.
Sper ca nu in calitate de lichidator puneti astfel de intrebari......:rofl: