Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract pe durata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract pe durata determinata

Am gasit intr-o publicatie urmatoarea precizare referitoare la contractele de munca pe durata determinata : este interzis sa existe mai mult de 3 contracte de durata determinata succesiv si ca numai primul poate avea maxim 36 de luni, urmatoarele doua contracte avand o durata de maxim 12 luni. Este corecta aceasta precizare ?
Eu stiu din codul muncii astfel :
Art 82
(4) Între aceleaşi părţi se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.
(5) Contractele individuale de muncă pe durată determinată încheiate în termen de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată sunt considerate contracte succesive şi nu pot avea o durată mai mare de 12 luni fiecare.
Art 84
(1) Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi încheiat pe o perioadă mai mare de 36 de luni.
Buna ziua,
Art 82
(4) Între aceleaşi părţi se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.
(5) Contractele individuale de muncă pe durată determinată încheiate în termen de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată sunt considerate contracte succesive şi nu pot avea o durată mai mare de 12 luni fiecare.
Art 84
(1) Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi încheiat pe o perioadă mai mare de 36 de luni.

Aceasta (Codul muncii) este baza legala nu diversele publicatii unde se dezbat diverse discutii pe diferite teme desi toate legile si codurile minunatei noastre tari sunt interpretabile.
roxi8423, utilizator
Acea publicatie a facut o interpretare a Codului Muncii ... alin.5 prevede o anumita conditie , si anume : contractele individuale de muncă pe durată determinată încheiate în termen de 3 luni .... asfel ca , c.i.m. incheiate in intervalul intre o zi si 3 luni de la incetarea unui c.i.m. pe durata determinata sunt contracte succesive si vor avea ca durat maxim 12 luni.

Coroborand cele doua alineate ar rezulta exact acelasi lucru ce sustin ce-i din publicatia respectiva ...
Multumesc mult pentru raspuns. La acest aspect nu m-am gandit. Mi-ati fost de mare ajutor.