Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Legea cametei
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Legea cametei

Am o dilema legata de legea cametei proaspat adoptata.
Sunt (ne)fericitul partas al unui contract de imprumut dubios. Din cate am inteles a fost adoptata de Camera Deputatilor, intrebarea mea este cand intra in vigoare? Mai trebuie sa treaca si de Senat? Mai trece si pe la Presedinte? Se mai publica in Monitorul Oficial? si daca da, cam cand?
Va multumesc mult!
Procedura de adoptare si aplicare a unei legi este:
Initiatorul depune proiectul legislativ la camera prima sesizata in functie de caracteristicile viitoarei legi
Camera sesizata o respinge adopta si o transmite catre camera decizionala
Camera decizionala o adopta (sau respinge)
Proiectul final se transmite spre promulgare catre Presedinte care o poate promulga sau poate cere reanalizarea ei
legea promulgata se transmite catre publicare in Monitorul Oficial.

Prezentul proiect de lege a fost respins de Senat (camera prima sesizata) dar a fost aprobata de Camera Deputatilor si se transmite catre presedinte care trebuie sa o promulge in 45 de zile sau sa o intoarca in Parlament. Dupa promulgare se indreapta catre Monitorul Oficial.
Alexandru Munteanu, Avocat