avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Legea cametei
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Legea cametei

Am o dilema legata de legea cametei proaspat adoptata.
Sunt (ne)fericitul partas al unui contract de imprumut dubios. Din cate am inteles a fost adoptata de Camera Deputatilor, intrebarea mea este cand intra in vigoare? Mai trebuie sa treaca si de Senat? Mai trece si pe la Presedinte? Se mai publica in Monitorul Oficial? si daca da, cam cand?
Va multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 21:37, 20 Octombrie 2011
Procedura de adoptare si aplicare a unei legi este:
Initiatorul depune proiectul legislativ la camera prima sesizata in functie de caracteristicile viitoarei legi
Camera sesizata o respinge adopta si o transmite catre camera decizionala
Camera decizionala o adopta (sau respinge)
Proiectul final se transmite spre promulgare catre Presedinte care o poate promulga sau poate cere reanalizarea ei
legea promulgata se transmite catre publicare in Monitorul Oficial.

Prezentul proiect de lege a fost respins de Senat (camera prima sesizata) dar a fost aprobata de Camera Deputatilor si se transmite catre presedinte care trebuie sa o promulge in 45 de zile sau sa o intoarca in Parlament. Dupa promulgare se indreapta catre Monitorul Oficial.
Ultima modificare: Joi, 20 Octombrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea internshipului yomasse yomasse Buna ziua. Care este legea referitoare la internship? Multumesc. (vezi toată discuția)
Modificarea l196/2018 Gabugabu Gabugabu Știți cumva dacă L575/2019 pentru modificarea și completarea L 196/2018 a fost promulgata și publicata în Monitorul Oficial? (vezi toată discuția)
Punct pensie 40% respectiv 45% herling herling In Senat s-a aprobat de la 1,01.2017 punctul de la 40% din salariul mediu. .Cand se afla pe ordinea de zi la Camera.Deputati si ce nr.are proectul de ... (vezi toată discuția)