Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere prealabila marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere prealabila marturie mincinoasa

ce pot face daca acum am constatat ca plangerea impotriva mea pt marturie mincinoasa a fost inregistrata la Parchet dupa mai multde 2 luni de la data la care am depus marturia, in instanta?
Infractiunea de marturie mincinoasa nu se incadreaza in grupa de infractiuni pentru care este necesara plangerea prelabila si conditiile acesteia. In consecinta termenul de 2 luni nu se aplica in speta.
Dvs nu puteti face nimic, termenul de 2 luni la care faceti referire -in cazul unei plangeri adresate Parchetului- se aplica (in interiorul termenului de prescriptie) de la data cand cel care depune plangerea a luat cunostinta de existenta unei fapte penale.