Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obligatii declarative fiscale pentru luna noiembrie ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obligatii declarative fiscale pentru luna noiembrie 2011

25 noiembrie 2011

Declaraţia privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate - Formular 112

Declaraţia recapitulativa privind livrările / achiziţiile /prestările intracomunitare de bunuri pentru luna octombrie 2011 - Formular 390 VIES

Decontul de taxă pe valoarea adăugată - Formular 300

Decontul special de taxa pe valoarea adăugată pentru luna octombrie - Formular 301

Declaraţia privind obligaţiile de plată la bugetul de stat - Formular 100 - lunar

[ link extern ]

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
si aici:

[ link extern ]
Rectific: D112 aferent lunii octombrie pentru contribuabilii care au obligatia de a il depune LUNAR
b3rt1 a scris:

Rectific: D112 aferent lunii octombrie pentru contribuabilii care au obligatia de a il depune LUNAR

Nu am inteles ce rectificati, imi cer scuze.

Neata!
AM si eu o mica problema: am o societate care la sediul principal nu are nici un angajat; la sediul secundar are 5 angajati si are CUI propriu.
Declaratia D112 se depune unde este inregistrat sediul secundar? Si platile catre stat le fac in conturile ANAF de unde este inregistrat sediul mama?
Iar impozitul pe salarii unde il declar: la sediul mama sau la cel secundar? Din HG 1397/2010, la norme metodologice de aplicare, punctul F, eu inteleg ca trebuie sa-l declar la sediul mama si sa-l platesc tot in contul ANAF la sediul mama, chiar daca nu am nici un angajat pe sediul principal.
Este corect?

Ps. am intrebat si la Mfinate si mi-au raspuns "in balarii" : "
Creanta 602= F1+F2 -----> 10250=0+10250 sau 10250=10000+250 sau 10250=10250+0 sau doar 10650 daca nu are sedii secundare

D112 DeclaratiaUnica---31.10.2011 13:04:47--------Forwarded by D112 DeclaratiaUnica/DGTI/MIN/MFINANTE on 10/31/2011 01:07PM ----- To: <d112@mfin"

Va multumesc anticipat!
D112 se depune la societatea mama (unde are sediul social).
Pentru impozitul pe salarii aferent punctului de lucru cu CUI propriu se completeaza sectiunea F unde la F1 sediu principal se completeaza cu 0 iar la F2 sedii secundare se trece CUI-ul sediului secundar si valoarea impozitului pe salarii pentru cei cinci angajati de la punctul de lucru.
Platile catre ANAF se fac unde este inregistrat sediul mama. Cele catre BASFS pe CUI-ul sediului mama, iar impozitul pe salarii pe CUI-ul sediului secundar (punct de lucru). Pe OP-ul pentru impozitul pe salarii se va trece CUI-ul punctului de lucru si la platitor si la beneficiar.