Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilizarea bonului fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilizarea bonului fiscal

azi am primit de la sefa mea un bon fiscal in valoare de 1610,56 lei, cu materiale de curatenie, dar fara factura, platit din banii ei personal, care ulterior trebuie sa dau inapoi.
intrebarea mea ar fi pot contabiliza bonul fara factura? sau trebuia sa aduca si factura?
Pentru inregistrarea in evidenta contabila a cheltuielelor mai mari de 100 de lei nu este suficient bonul fiscal, fiind obligatorie si factura. Factura este necesara si pentru exercitarea dreptului de deducere a T.V.A. aferenta bunurilor si serviciilor achizitionate, indiferent de faptul ca valoarea acestora este sub sau peste 100 lei. Bonul fiscal este utilizat doar pentru exercitarea dreptului de deducere a carburantilor auto, indiferent de faptul ca valoarea acestora este sub sau peste 100 lei.
mentionez ca firma nu e platitoare de TVA.
DAR eu asa stiam ca nu mai exista limita valorica de 100 lei,( sau numai pt.combstibil/)
Puteti sa inregistrati bonul fiscal cu un decont de cheltuieli. Cheltuiala va fi deductibila dar nu si TVA. TVA-ul e deductibil doar cu factura.

cassady@ Nu mai exista de mult limita de 100 lei pt contabilizarea bonului fiscal, articolul care reglementa acest lucru este abrogat.

Acest "decont de cheltuieli"trebuie semnat si aprobat de director ec. si administrator pentru a face dispozitie de plata din caserie.