Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PLANGERE PENALA IMPOTRIVA MAGISTRATILOR
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PLANGERE PENALA IMPOTRIVA MAGISTRATILOR

Ce parchet are calitatea de a cerceta o plangere penala impotriva unor magistrati : procurori, prim-procurori, judecator ? PARCHETUL GENERAL??

justdeals, utilizator
Consiliul Superior al magistraturii are drept prerogativa analizarea activitatii magistratilor
ynocentta a scris:

Consiliul Superior al magistraturii are drept prerogativa analizarea activitatii magistratilor

Exclus, in plangere va fi inclusiv cel putin un membru al CSM..
Bineinteles ca m-am adresat CSM-ului cu privire la abaterile disciplinare, insa acestia ii acopera. Inainte doar banuiam ca ii vor acoperi, acum insa am si dovezi.
justdeals, utilizator
In aceasta situatie,daca apreciati ca detineti probe temeinice ,va revine dreptul sa sesizati oficial procurorul general al ICCJ
Plus ca eu vorbeam de plangere penala, si nu de memorii pt abateri disciplinare...

Iar in aceasta plangere vreau sa detaliez toata activitatea de la inceputuri, adica cea cu privire la : organele de politie, la procurori, si nu in cele din urma reactia CSM-ului. Consider ca se califica pt infractiunea de abuz in serviciu s.a.

Mai precis, ma intereseaza ce parchet are calitatea de a cerceta o plangere penala impotriva tuturor, incepand de la politist (abuz in serviciu, favorizare) pana la magistrati...

justdeals, utilizator
Daca apreciati ca detineti probe temeinice pentru a sustine si a proba acuzele,aveti dreptul sa sesizati oficial Parchetul General de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie