Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salarizarea unui functionar public nou incadrat
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salarizarea unui functionar public nou incadrat

In cazul unui f.p. nou incadrat cum se stabileste cuntumul sporului de vechime conform Legii 285 /2010 ?

Exp. In cazul in care beneficieaza de o vechime in munca de peste 20 de ani si a beneficiat de un spor de vechime de 25 % la locul de munca anterior ,sporul de vechime la incadrare va fi de 9 clase x 2.5%= 22, 5%?????
Nu, se aplica 25%, si apoi cuantumul sporului se diminuaza cu 25% si apoi se "majoreaza" cu 15%.
Asta cu diminuarea si majorarea este clara., dar in baza carui act normativ aplic cotele de vechime de 5%, 10,%, 15% , 20%, 25% ?

Prin Legea 284 / 2010, nu se abroga toate Normele legale anterioare referitoare la salarizarea in sistemul bugetar , care au prvazut transele si cotele de vechime ?
La cei incadrati inainte de 01.01.2011 la trecerea intr-o gradatie superioara se aplica prevederiile Legii 285 / 2010 .

Deci, revin cu intrebarea :

Care sunt cotele de vechime, care se aplica in cazul unui nou incadrat
5%, 10,%, 15% , 20%, 25% si in baza caui act normativ?
sau
7.5%, 12,5%,17,5%, 20%, 22,5% comform llegii 285?

LEGE nr. 285 din 28 decembrie 2010 privind salarizarea în anul 2011 a personalului plătit din fonduri publice
ART. 2
În anul 2011, pentru personalul nou-încadrat pe funcţii, pentru personalul numit/încadrat în aceeaşi instituţie/autoritate publică pe funcţii de acelaşi fel, precum şi pentru personalul promovat în funcţii sau în grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare în plată pentru funcţiile similare din instituţia/autoritatea publică în care acesta este încadrat.
ART. 6
(1) În anul 2011, avansarea personalului încadrat pe funcţii de execuţie în gradaţia corespunzătoare tranşei de vechime în muncă se face prin încadrarea în clasele de salarizare corespunzătoare vechimii în muncă dobândite, prevăzute la art. 11 alin. (3) din legea-cadru, personalul beneficiind de o majorare a salariului de bază avut, corespunzător numărului de clase de salarizare succesive suplimentare multiplicat cu procentul stabilit la art. 10 alin. (5) din legea-cadru, fără acordarea salariului corespunzător coeficientului de ierarhizare aferent noii clase de salarizare.

Doar la cei care isi schimba sporul de vechime/gradatia in acest an, li se acorda majorarea fantomatica cu numar de clase de salarizareX2,5%.

La cei nou angajati li se stabileste sporul de vechime prin asimilare cu cei aflati deja in plata (carora le-a fost calculat sporul de vechime cu 5-25% conform O.G. nr. 6/2007).

Multumesc!:)
In cazul in care la o persoana in anul 2011 se schimba gradatia de la 4 - 5 conf. Legii 285 salariul de baza se va majora cu o clasa, adica cu 2.5%.Deci sporului de vechime este de 22.5% din salariul de baza.

In urma promovarii in grad profesional aceasi persoana va fi incadrat intr-o alta functie, de exp. consilier pricipal Cl, gr5.
Potrivit aceluiasi art.2 din legea 285 la stabilirea salariului pentru noua functie , la salariul de incadrare corespunzator functiei de 1163? lei potrivit grilei se adauga sporul de 25 % si se aplica diminuarea de 25% , respectiv majorarea de 15 % ? sau in acest caz sporul de vechime va fi de 22,5%