Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... noua lege a salarizarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

noua lege a salarizarii

cum se calculeaza salariile in anul 2012 dupa noua lege a salarizarii
Care ar fi aceea?? Momentan, cunosc doar o singura lege a salarizarii personalului bugetar, in vigoare de la 01.01.2011 (legea 284/2010), dar nimeni nu stie daca a mai fi in vigoare in 2012, ori daca se va aplica/cum se va aplica, intr-adevar, anul viitor.
ANAMARIA11 a scris:

cum se calculeaza salariile in anul 2012 dupa noua lege a salarizarii

In conformitate cu Legea 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice. Personalul platit din fonduri publice s-a reincadrat, incepand cu 1 ianuarie 2011, pe clase de salarizare, pe noile functii, gradatii si grade prevazute de legea-cadru, in raport cu functia, vechimea, gradul si treapta avute de persoana reincadrata la 31 decembrie 2010.
In anul 2011 nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazuti in anexele la Legea-cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice.
In anul 2011, avansarea personalului incadrat pe functii de executie in gradatia corespunzatoare transei de vechime in munca se face prin incadrarea in clasele de salarizare corespunzatoare vechimii in munca dobandite, prevazute la art. 11 alin. (3) din legea-cadru, personalul beneficiind de o majorare a salariului de baza avut, corespunzator numarului de clase de salarizare succesive suplimentare multiplicat cu procentul stabilit la art. 10 alin. (5) din legea-cadru, fara acordarea salariului corespunzator coeficientului de ierarhizare aferent noii clase de salarizare. (max. 22,5%crestere la sal. baza pt. 9 clase de salarizare,aferent gradatiei 5 2,5x9)
ContSters136493, utilizator