Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Starea de necesitate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Starea de necesitate

Buna seara! O persoana fura un telefon mobil unei alte persoane,dar este prins imediat si batut. Incadrare juridica art.180,al.1, CPen. In acest caz se poate invoca starea de necesitate ? Daca da,care sunt consecintele?
De catre cine sa se invoce starea de necesitate ? victima furtului se afla in legitima aparare .
Nu poate fi in legitima aparare,pentru ca nu l-a atacat nimeni. Hotul a luat bataie si atat. Victima furtului este actionata in judecata pt.art.180,al.1 CPen. Victima furtului poate invoca in favoarea sa starea de necesitate, daca a fost nevoit sa-l loveasca pe hot pentru a-si recupera telefonul ?
Statescu, utilizator
ce stare de necesitate:-/....
art.45 CPen.
Da, putem vorbi de aplicarea starii de necesitate conf. art. 45 C. pen. dar trebuie dovedit ca telefonul era un bun important al sau