Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul pentru munca sambata-cum se calculeaza?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul pentru munca sambata-cum se calculeaza?

As dori sa va intreb cum sa calculeaza sporul acordat unui salariat pentru ca lucreaza sambata?
Art.137 (3) prevede acordarea unui spor la salariu, dar nu precizeaza cum se acorda acesta: este un spor sub forma de procent? Acest procent se acorda la orele lucrate sau la salariul intreg? Acest spor poate fi si in suma fixa?
Cineva de la ITM ne-a sugerat acest lucru (in suma fixa), fiindca daca ar fi un anumit procent, acesta s-ar acorda la intregul salariu, nu la orele lucrate.
Procentul acordat ar trebui sa fie in contractul colectiv de munca sau in CIM.

Calculul se face asa:
salariu brut/nr.ore lucratoare din luna X nr.ore spor sambata X procent.

Cu suma fixa/sambata e mai simplu.
hgabi a scris:

As dori sa va intreb cum sa calculeaza sporul acordat unui salariat pentru ca lucreaza sambata?
Art.137 (3) prevede acordarea unui spor la salariu, dar nu precizeaza cum se acorda acesta: este un spor sub forma de procent? Acest procent se acorda la orele lucrate sau la salariul intreg? Acest spor poate fi si in suma fixa?
Cineva de la ITM ne-a sugerat acest lucru (in suma fixa), fiindca daca ar fi un anumit procent, acesta s-ar acorda la intregul salariu, nu la orele lucrate.

Da, sporul pentru munca in zilele de repaus paote fi acordat si in suma fixa ...
hgabi a scris:

As dori sa va intreb cum sa calculeaza sporul acordat unui salariat pentru ca lucreaza sambata?
Art.137 (3) prevede acordarea unui spor la salariu, dar nu precizeaza cum se acorda acesta: este un spor sub forma de procent? Acest procent se acorda la orele lucrate sau la salariul intreg? Acest spor poate fi si in suma fixa?
Cineva de la ITM ne-a sugerat acest lucru (in suma fixa), fiindca daca ar fi un anumit procent, acesta s-ar acorda la intregul salariu, nu la orele lucrate.

Stabiliti modalitatea de acordare prin act aditional la CIM. Daca il acordati in % la orele lucrate, e unul echitabil. Aici modificati ReviSal-ul lunar.
Daca acordati % la salariu sau o suma fixa, una dintre parti va avea de pierdut la un moment dat, in functie de nr de ore de week-end lucrate de salariati. Avantajul aici e ca nu faceti modificari lunare in ReviSal.
Persoana de la ITM ne-a spus ca acest spor trebuie prevazut doar in ROI si e suficient, nu trebuie act aditional la CIM. Cum e corect?
De asemenea, daca e procent din salariu, atunci acesta se acorda obligatoriu la salariu, nu la orele lucrate. Codul muncii:
"Art.137 (3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca."
Lamuriti-ma, va rog.
Intr-adevar, daca sporul e prevazut in ROI nu este nevoie de act aditional la CIM.
Bineinteles ca sporul se acorda la salariu, dar este proportional si cu orele lucrate sambata sau duminica. In fiecare luna calculati retributia orara (= salariul de baza / nr. ore lucratoare din luna), apoi inmultiti nr. ore lucrate sambata sau duminica cu retributia orara si cu procentul de spor stabilit in ROI.
Nefiind spor prevazut in CIM, nu este nevoie sa-l completati in Revisal.