Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general proces verbal productie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

proces verbal productie

Buna ziua. Lucrez la o statie de betoane, si m-ar interesa cum as putea sa intocmesc atat scriptic cat si in contabilitate, produsele finite ce rezulta din fabricarea betonului. Exemplu din 2,4 mc de beton turnati imi rezulta 197 de buc borduri. Ii intocmesc bon de consum pentru betonul turnat, dar mi-ar trebui un proces verbal de productie ( nu stiu daca asa se numeste) cu care sa ma incarc cu nr. de bucati rezultate ( un fel de intrare cu care raman pe stoc), pe care uleterior le vand.
Eventual un model de proces verbal si cum inregistrez in ctb ( program Verisan- MENTOR) Va multumesc si astept un raspuns cat mai repede.
nu stiu in versiuni programe dar contabiliceste se face asa:
1 Proces verbal productie pentru obtinere beton,pentru ca daca esti statie de betoane il faci tu,nu-i asa?

- faci consumul pentru cei 2.4 mc beton(ciment,nisip,pietris,apa in functie de felul betonul B200,B150,etc.pe care il folosesti la dale.Facci bon de comsum pentru acestea si NIR cf raport de productie pentru betonul rezultat

6021-3021-iesire materii prime cu valoarea materiilor iesite pentru obtinere beton
341-711 /intrare beton rezultat

-faci consumul de beton si ce iti mai iese pentru obtinere dale
711-341-iesire beton
345-711-intrare dale

si apoi vinzarea lor

Pentru intrarea dalelor in magazia de produse finite poate sa intocmeasca un "Bon de predare/ transfer/ restituire" completat cu nr de bucati si pretul prestabilit.
Pentru scadera magaziei de produse finite prin vanzare : Factura.
mea culpa a scris:
nu stiu in versiuni programe dar contabiliceste se face asa:
1 Proces verbal productie pentru obtinere beton,pentru ca daca esti statie de betoane il faci tu,nu-i asa?

Eronat: se numeste Raport de productie.

- faci consumul pentru cei 2.4 mc beton(ciment,nisip,pietris,apa in functie de felul betonul B200,B150,etc.pe care il folosesti la dale.Facci bon de comsum pentru acestea si NIR cf raport de productie pentru betonul rezultat

6021-3021-iesire materii prime cu valoarea materiilor iesite pentru obtinere beton
341-711 /intrare beton rezultat

Contul folosit pentru materii prime este 301. Consumul de materii prime se inregistreaza 601=301

Productia de beton se inregistreaza 345=711.

carmen01011958 a scris:
Pentru intrarea dalelor in magazia de produse finite poate sa intocmeasca un "Bon de predare/ transfer/ restituire" completat cu nr de bucati si pretul prestabilit.

Se intocmeste NIR, pe baza Raportului de productie si pentru dale. Ce se preda/transfera/restituie? :rolleyes:

Cu tot respectul , va contrazic :

conform normelor de intocmire si utilizare a documentelor financiar contabile OMEF 3512, Bonul de predare , transfer, restituire (cod 14-3-3a) :

"BON DE PREDARE, TRANSFER, RESTITUIRE (Cod 14-3-3A)
În cazul utilizarii ca bon de predare a produselor finite la depozit
1. Serveste ca:

– document de predare la magazie a produselor finite;

– document justificativ pentru incarcare in gestiune;

– document justificativ de inregistrare in evidenta magaziei si in contabilitate;

– sursa de date pentru urmarirea realizarii productiei;

– sursa de date pentru calculul si plata salariilor.

2. Se intocmeste in doua exemplare, pe masura predarii la magazie a produselor, de catre sectie, atelier etc.

Daca operatiunile de predare-primire a produselor nu pot fi suspendate in timpul inventarierii magaziei de produse finite, comisia de inventariere trebuie sa inscrie pe documentul respectiv mentiunea „primit in timpul inventarierii“.

3. Circula:

– la magazia de produse finite, semnandu-se de predare de catre sectie (atelier) si de primire in gestiune de catre gestionar (ambele exemplare);

– la compartimentul C.T.C. pentru efectuarea controlului tehnic de calitate, semnandu-se pentru certificarea acestui control (ambele exemplare), dupa caz;

– la compartimentul financiar-contabil pentru efectuarea inregistrarilor in contabilitatea sintetica si analitica (exemplarul 1);

– la compartimentul care urmareste realizarea productiei (exemplarul 2).

4. Se arhiveaza:

– la compartimentul financiar-contabil sau persoana care conduce evidenta (exemplarul 1);

– la compartimentul care urmareste realizarea productiei (exemplarul 2).

..."
Iar eu am vorbit din practica. Lucrez in firma de constructii. Chiar daca folosim BP se intocmeste si NIR. :)