Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general proces verbal productie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

proces verbal productie

Buna ziua. Lucrez la o statie de betoane, si m-ar interesa cum as putea sa intocmesc atat scriptic cat si in contabilitate, produsele finite ce rezulta din fabricarea betonului. Exemplu din 2,4 mc de beton turnati imi rezulta 197 de buc borduri. Ii intocmesc bon de consum pentru betonul turnat, dar mi-ar trebui un proces verbal de productie ( nu stiu daca asa se numeste) cu care sa ma incarc cu nr. de bucati rezultate ( un fel de intrare cu care raman pe stoc), pe care uleterior le vand.
Eventual un model de proces verbal si cum inregistrez in ctb ( program Verisan- MENTOR) Va multumesc si astept un raspuns cat mai repede.
E acoperitor sau obligatoriu intocmirea NIR-ului?
Va intreb pentru am facut pentru mai multe unitati (printre care si de productie) circuitul documentelor si n-as vrea sa fi gresit(as avea multe de rectificat- desi stiu ca nu e o scuza).
Doamna lucrez in firma de constructii. Acum 4 ani nu se faceau NIR-uri nici in aceasta. In urma unui control , in anul 2008 ni s-a spus ca este obligatorie si intocmirea NIR-ului. Ne-am conformat si anul acesta, in urma unui alt control nu au mai fost probleme.
Va rog frumos daca se poate sa-mi transmiteti un model de raport de productie.
Sa vad daca am inteles : Raportul de productie ar trebui sa contina ceea ce am consumat eu pentru fabricarea unei bucati de dale, armatura si manopera. NIR-ul ar trebui sa fie 345=401, iar vanzarea pe baza de factura 711=345

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Model de raport de productie am adaugat eu acum la documente utile, il puteti descarca de acolo.

www.avocatnet.ro/content/con...

NIR-ul se inregistreaza 345=711, nu la 401, pentru ca nu exista furnizor.

Descarcarea gestiunii se inregistreaza 711=345.

Vanzarea produselor finite se inregistreaza 411=701/ 4427.

Acum ati inteles?

Va multumesc mult. O zi placuta.