avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand se poate pensiona un asistent medical care a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand se poate pensiona un asistent medical care a realizat un stagiu de cotizare de 38 de ani?

asistent medical cu varsta de 58,4 si ani de cotizare 37,7 pot depune dosar de pensoinare?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 16:55, 12 Noiembrie 2011
Cred ca este vorba de o doamna,pensie pt. limita de varsta in ianuarie 2013 la 59 ani si 6 luni
Va puteti pensiona la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 35 ani.

Va puteti pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Va puteti pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

Vista standard de pensionare poate fi redusa conform prevederilor legii 263/2010 in urmatoarele conditii:
- Lucrul in conditii deosebite;
- Lucrul in conditii speciale;
- Lucrul in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat;
- Persecutii politice cu privare de libertate, deportare in strainatate, prizonierat, beneficiari ai Decretului – Lege 118/ 1990;
- Au lucrat in zonele I si II de expunere la radiatii;
~ Conținut șters la cerere ~
O.U.G.144/2008
ART. 22
4) Asistenţii medicali generalişti, moaşele şi asistenţii medicali se pensionează la vârsta de 65 de ani, indiferent de sex.

Vad ca ati primit o multime de raspunsuri care au ca temei prevederile Legii nr. 263/2010.

Asistentii medicali nu se pensioneaza la varstele standard de pensionare prevazute in Legea nr. 263/2010, ci la varsta prevazuta in OUG nr. 144/2008, respectiv la 65 de ani. Intrucat 65 de ani este varsta necesara pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, rezulta ca puteti solicita pensie anticipata partiala la 60 de ani.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Noiembrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial? ailerua ailerua Sunt nascut in data de 03.01.1954 si lucrez din anul 1976 (in perioada 74-76 am efectuat stagiul militar). Cand pot beneficia de pensie anticipata sau ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? lorenzo14 lorenzo14 buna ziua.Sunt nascut in 1958 si am lucrat 20,6 ani in grupa1,9 ani in grupa2 si un an fara grupa.Cand pot sa ma pensionez? Va multumesc!!! (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta - nascut in februarie 1956 s_marius s_marius - sunt angajat din 1973 (conditii de munca normala), sunt nascut in februarie 1956 - armata am facut-o intre anii 1976 - 1978 - am fost somer un an Cand as ... (vezi toată discuția)