Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ma poate retine preventiv?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ma poate retine preventiv?

Dosarul unui accident privind art 178 alin 2 si 184 alin 2 si 4 cp cu 5 plangeri pe parte civila va ajunge la procuror unde voi fii chemat cu avocatul pt audiere. Intrebare : procurorul poate dispune retinerea mea preventiva ? si care ar fii cauza retinerii? tinand seama ca la ultima declaratie la politie mi-am recunoscut vinovotia si am fost sincer in declaratie. Ce trebuie sa fac ptr. a nu ma retine?
asta depinde de procuror, este singurul care ia aceasta decizie. arestarea preventiva insa va fi decisa de catre judecator si aici depinde atit de procuror cit si de avocat.
Bună ziua.
În opinia mea, nu există motive pentru care să fiți reținut, ori arestat preventiv. Fac trimitere, în acest sens, la prevederile art. 148 rap. la art. 143 C.pr.pen..

Art. 148. - (1) Măsura arestării preventive a inculpatului poate fi luată dacă sunt întrunite condiţiile prevăzute în art. 143 şi există vreunul dintre următoarele cazuri:
a) inculpatul a fugit ori s-a ascuns, în scopul de a se sustrage de la urmărire sau de la judecată, ori există date că va încerca să fugă sau să se sustragă în orice mod de la urmărirea penală, de la judecată ori de la executarea pedepsei;
a1) inculpatul a încălcat, cu rea-credinţă, măsura obligării de a nu părăsi localitatea sau ţara ori obligaţiile care îi revin pe durata acestor măsuri;
b) există date că inculpatul încearcă să zădărnicească în mod direct sau indirect aflarea adevărului prin influenţarea unei părţi, a unui martor sau expert ori prin distrugerea, alterarea sau sustragerea mijloacelor materiale de probă;
c) există date că inculpatul pregăteşte săvârşirea unei noi infracţiuni;
d) inculpatul a săvârşit cu intenţie o nouă infracţiune;
e) există date că inculpatul exercită presiuni asupra persoanei vătămate sau că încearcă o înţelegere frauduloasă cu aceasta;
f) inculpatul a săvârşit o infracţiune pentru care legea prevede pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 4 ani şi există probe că lăsarea sa în libertate prezintă un pericol concret pentru ordinea publică.
(2) În cazurile prevăzute în alin. 1 lit. a)-e), măsura arestării preventive a inculpatului poate fi luată numai dacă pedeapsa prevăzută de lege este detenţiunea pe viaţă sau închisoarea mai mare de 4 ani.

Presupun că nu e cazul situațiilor prevăzute la lit. a - e, și totodată, că nu există probe că lăsarea dumneavoastră în libertate prezintă un pericol concret pentru ordinea publică.