avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 143 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul de cotizare necesar pentru a beneficia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul de cotizare necesar pentru a beneficia de pensie de invaliditate

Sotul meu la data de 07.11.2011 are o vechime in munca de 22 ani,11 luni 19 zile,din care in structuri militare ale M.A.I. 19 ani,11luni si 22 zile. A fost diacnosticat cu sindrom vestibular remis,AVC ischemic sechelar in teritoriu ACP stanga.Hemianopsie stanga sechelara.Lacunarism cerebral.Ateromatoza bilaterala.Tulburare depresiva pe fond organic.HTAE stadiul III grad de risc foarte inalt.CMD ischemic cu disfunctie diastolica a VS moderat severa .ICC clasa II NYHA.Insuficienta mitrala.Infarct miocardic sechelar inferior si anteroseptal.AOMI. Mentionez ca este nascut la data de 21.04.1970. VA ROG SA-MI SPUNETI DACA PERIOADA DE COTIZARE ESTE SUFICIENTA PENTRU A SE PENSIONA PE CAZ DE BOALA.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:57, 5 Februarie 2012
Da, doamna, stati linistita, stagiul realizat de sotul dvs. este suficient pentru a beneficia de pensie de invaliditate.

Potrivit art. 73 din Legea nr. 263/2010, o persoana cu varsta cuprinsa intre 41 de ani si 45 de ani trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 17 ani pentru a beneficia de pensie de invaliditate. Sotul dvs. a realizat si depasit acest stagiu, avand o vechime in munca de 22 de ani.
Ultima modificare: Marți, 8 Noiembrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
florina_222 a scris:
Pe data de 09.11.2011 comisia medicala a emis decizia de clasare ca inapt pentru serviciul militar cu scoatere din evidenta,gradul II de invaliditate.Ordinul de scoatere din evidenta a fost emis cu data de 15.11.2011.Pe data de 21.11.2011 a facut lichidarea.Este nascut la data de 21.04.1970 cu o vechime totala in munca 29 ani,6 luni si 6 zile,din care 19 ani 11 luni si 24 zile vechime in specialitate (jandarm).Ce fel de pensie v-a primi ?

1. Am rugamintea sa postati intrebarile in legatura cu aceeasi problema in acelasi topic, folosind butonul "raspunde" (albastru, dreapta, jos). Imi este mult mai usor sa raspund intrucat am toate informatiile.

2. La intrebarea dvs. raspunsul este simplu: sotul va beneficia de pensie de invaliditate gradul II.
Buna ziua, am si eu o intrebare. Sotul meu este nascut in 12.02.1956, are o vechime de 21 de ani, 3 luni si 7 zile. A urmat cursuriuniversitare la zi de 5 anisi a facut armata la termen redus. Se poate pensiona de invaliditate avand in vedere ca sunt necesari 25 de ani vechime?
Ultima modificare: Marți, 31 Ianuarie 2012
iulianaiuladinu, utilizator
@iulianaiuladinu

Vreti sa intrebati daca se valorifica si stagiile asimilate la acordarea pensiei de invaliditate? Da, se valorifica. Stagiile prevazute la art. 49, alin. (1), lit. a)-c) si g) din Legea nr. 263/2010 nu sunt avute in vedere la acordarea pensiei anticipate si pensiei anticipate partiale. In privinta pensiei de invaliditate, in Legea nr. 263/2010 nu exista o asemenea prevedere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de invaliditate este considerata vechime in munca? ADINABODESCU ADINABODESCU Sotul meu este nascut pe 01/10/1956.Vechime in cimpul muncii are 22 de ani.Din anul 1994 este pensionat de invaliditate gr 2. La ce virsta poate iesi ... (vezi toată discuția)
Ani de pensionare medicala se pun ca ani de vechime? maryusik78 maryusik78 mama a fost pensionata pe caz de boala din anul 1998 pana in anul 2011,luna august cand i-a fost suspendata pensia de cei de la \"I.N.E.M.R.C.M\".ma ... (vezi toată discuția)
Varsta pentru pensie anticipata ecaterina10 ecaterina10 O femeie născută pe 30 iulie 1955,cu 22 ani vechime in muncă(comerț),la ce vârstă poate cere pensie anticipată sau anticipată ... (vezi toată discuția)