Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conventie civila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conventie civila

Mai sunt de actualitate conventiile civile avand in vedere noul Cod fiscal, Codul muncii, Codul civil ?
Existenta contractelor civile de prestari servicii intemeiate pe dispozitiile Codului civil, este recunoscuta si de noul Cod Civil intrat in vigoare in aceasta toamna.Ele nu sunt reglementate de dreptul muncii.
ancacr08 a scris:

Mai sunt de actualitate conventiile civile avand in vedere noul Cod fiscal, Codul muncii, Codul civil ?

1. Codul fiscal stabileşte cadrul legal pentru impozitele, taxele şi contribuţiile sociale obligatorii, care constituie venituri la bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, bugetul asigurărilor pentru şomaj şi fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale, precizează contribuabilii care au obligaţia să plătească aceste impozite, taxe şi contribuţii sociale, precum şi modul de calcul şi de plată al acestora... asadar nu reglementeaza incheierea de conventii civile

2. Codul Muncii reglementeaza domeniul raporturilor de munca, modul in care se efectueaza controlul aplicarii reglementarilor din domeniul raporturilor de munca, precum si jurisdictia muncii.
Conventia civila nu intra in sfera de reglementare a Codului Munci, intrucat da nastere unui raport juridic civil si nu a unui raport de munca.

3. Codul civil nou reglementeaza contractele de prestari servicii.