avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale proces arbitraj international
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

proces arbitraj international

O decizie a unui astfel de tribunal (este vorba de ICSID) poate fi contestata, atacata ?
Sau e batuta in cuie, peste ea nu se trece iar urmatorul pas il reprezinta ducerea la indeplinire a sentintei ?
Cunoaste cineva cazuri in care firmele implicate in astfel de procese au castigat in fata unui stat ?
Eu m-am uitat pe site-ul lor dar nu am vazut un caz concret rezolvat unde sa se spuna clar ca x are dreptate si trebuie sa fie despagubit de y !
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat 21:25, 27 Septembrie 2008
despre ce este vorba in speta?
ce site ati consultat?
[ link extern ]
Da, orice decizie poate fi contestata, dar aveti dreptate,astfel de tribunale dau solutii foarte generale si conciliatoare.
Nu cred ca au cu adevarat interes sa dea solutii categorice si transante.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate ataca o hotarare definitiva prin recurs? marystanga marystanga Buna ziua as dori sa va intreb daca conform deciziei penale data de catre Curtea de Apel in care respinge apelurile declarate impotriva sentintei penale data ... (vezi toată discuția)
Interpretare decizie definitiva a instantei Indu06 Indu06 Buna seara, Fara sa intru prea mult in detalii deoarece este o speta destul de vasta, am urmatoarea dilema: Adresandu-ma instantei de judecata am ... (vezi toată discuția)
Admis contestatie la executare , la recurs conelia anghel conelia anghel Am o sentinta definitiva si irevocabila a tribunalului (recuratat de CAB) pronuntata in 06.03.2012 si nepusa in aplicare de buna voie ( reintegrare pe post). ... (vezi toată discuția)