Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale proces arbitraj international
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

proces arbitraj international

O decizie a unui astfel de tribunal (este vorba de ICSID) poate fi contestata, atacata ?
Sau e batuta in cuie, peste ea nu se trece iar urmatorul pas il reprezinta ducerea la indeplinire a sentintei ?
Cunoaste cineva cazuri in care firmele implicate in astfel de procese au castigat in fata unui stat ?
Eu m-am uitat pe site-ul lor dar nu am vazut un caz concret rezolvat unde sa se spuna clar ca x are dreptate si trebuie sa fie despagubit de y !
Multumesc anticipat!
despre ce este vorba in speta?
ce site ati consultat?
[ link extern ]
Da, orice decizie poate fi contestata, dar aveti dreptate,astfel de tribunale dau solutii foarte generale si conciliatoare.
Nu cred ca au cu adevarat interes sa dea solutii categorice si transante.