Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare intr-o intreprindere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare intr-o intreprindere individuala

Ce forme de angajare sunt pt. o intreprindere individuala ?
Aceeasi ca si pentru o societate comerciala:D
Lamuriti ce ati dorit sa spuneti?

Formele sunt ca si la oricare alta societate: contract individual de munca.
Se poate angaja doar 4 ore?
Codul Muncii 2011 permite Contract de Munca avand norma de 1 ora pe zi
Salariul care trebuie precizat in contractul individual de munca al salariatului este salariul de baza lunar brut si nu cel orar.

In concluzie, contractul individual de munca cu timp partial poate fi inregistrat si cu o ora pe zi.
Raspuns: se poate si cu 4 ore.
atevistul a scris:

Ce forme de angajare sunt pt. o intreprindere individuala ?

Art.24 din OUG nr.44/2008 prevede ca, pentru organizarea si exploatarea intreprinderii sale, intreprinzatorul persoana fizica, in calitate de angajator persoana fizica, poate angaja terte persoane cu contract individual de munca,.....

Angajarea se va face in baza unui c.i.m. pe durata determinata / nedeterminata , cu timp partial sau cu norma intreaga ..

Anterior incheierii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract .

Informarea va cuprinde:
a) identitatea partilor;
b) locul de munca sau, in lipsa unui loc de munca fix, posibilitatea ca salariatul sa munceasca in diverse locuri;
c) sediul sau, dupa caz, domiciliul angajatorului;
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii ocupatiilor din Romania sau altor acte normative, precum si fisa postului, cu specificarea atributiilor postului;
e) criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;
f) riscurile specifice postului;
g) data de la care contractul urmeaza sa isi produca efectele;
h) in cazul unui contract de munca pe durata determinata sau al unui contract de munca temporara, durata acestora;
i) durata concediului de odihna la care salariatul are dreptul;
j) conditiile de acordare a preavizului de catre partile contractante si durata acestuia;
k) salariul de baza, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum si periodicitatea platii salariului la care salariatul are dreptul;
l) durata normala a muncii, exprimata in ore/zi si ore/saptamana;
m) indicarea contractului colectiv de munca ce reglementeaza conditiile de munca ale salariatului;
n) durata perioadei de proba.

Daca se va incheia c.i.m., acesta se va completa in REVISAL care se va transmite la ITM cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza