avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procedura de citare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procedura de citare

Buna ziua! Am o intrebare in legatura cu citarea la mica publicitate si in Monitorul Oficial.La divort eu am dat pentru citarea piritului adresa de la ultimul domiciliu comun.Fiind neindeplinita procedura de citare judecatoria a facut demersuri la Evidenta populatiei si nu a primit un raspuns satisfacator.Astazi am avut a doua infatisare si mi sa spus sa dau anunt la mica publicitate.Intrebarea mea este:cum il citez pe pirit in ziar?il declar cu domiciliul necunoscut sau prezint citatia in care el este citat la ultimul domiciliu comun?mai trebuie sa duc vreo dovada de la judecatorie cum ca ei au facut demersuri la evidenta populatiei?sunt nelamurita si nu asi vrea sa gresesc din nou procedura.Nu mi-am permis un avocat din pacate si a trebuit sa fac demersurile singura.Eu urmeaza sa nasc in curind si de aceea asi vrea sa se termine totul la urmatorul termen.Va multumesc!
ar trebui totusi sa va angajati un avo, care sa continue procesul cand nasteti.
dar unde locuieste sotul dvs. acum?
nu se poate termina procesul... pana nu este gasit paratul...adica citat legal.

av. vasilescu
Slabute sanse sa se termine la termenul viitor... Veti merge impreuna cu martorii la acel termen?
Vedeti ca si citatia aia e nevoie sa cuprinda toate datele dosarului, numar, sala, zi, ora, obiect si parti. Atat. IN rest, il citati pe X cu ultimul domiciliu cunoscut in ...

Cam asa ceva in mare, dar sa nu sperati ca asa de repede se va termina mdosarul daca nu cunoasteti bine hatisul procedurii.
Aveti avocat sau ati fost macar la unul sa va invete cum sa procedati sa se termine mai repede? Ati pierdut termenul citandu-l la dv. acasa cand stiati prea bine ca nu sta acolo...
Chiar nu stiti unde anume sta sotul?
UN divort nu dureaza chiar putin, vedeti aici: [ link extern ]
Chestiunile de procedura intarzie mult pronuntarea unei hotarari.
Sotul a ajuns un om al strazilor,maninca din gunoaie si practic a inebunit,nu se mai poate vorbi cu el.Noi suntem despartiti in fapt de 11 ani.Din pacate datorita neglijentei mele am ajuns in situatia asta.Imi voi angaja un avocat pentru rasturnarea prezumtiei de paternitate ,pentru ca tatal biologic sa-si poata recunoaste copilul,sunt constienta ca nu voi reusi fara avocat.Dar pentru divort e prea tirziu iar astazi judecatoarea mi-a spus sa il citez la mica publicitate ca sa fie indeplinita procedura.De la evidenta populatiei sa primit raspuns precum ca figureaza mai multe persoane cu acest nume si au cerut detalii de la judecatorie despre nume parinti,data nasterii etc.Eu nu stiu de ce doamna judecator a dispus asa sa merg sa il citez la mica publicitate,poate vazindu-ma cu burta la gura.I-am spus ca sotul e un om al strazilor,nu are domiciliu,sunt sigura ca nici buletin valabil nu mai are.Dar asta nu inteleg,cum il citez la ica publicitate?la ce adresa?declar domiciliul necunoscut,sau cum procedez?nu tre sa iau de la arhiva ceva,poate o copie dupa citatia de la urmatorul termen?sunt contracronometru ,zilele astea tre sa rezolv,pe 21 am noul termen si stiu ca trebui sa-l citez cu minim 15 zile inainte.Daca ma puteti ajuta cu un sfat v-as fi foarte recunoscatoare.Multumesc!

Da la urmatorul termen va veni si un martor.Stiu ca amgresit cu procedura de la bun inceput dar nu mi-am permis un avocat si am crezut ca ma descurc singura ,neavind copii minori,bunuri de impartit etc.
Ultima modificare: Marți, 30 Septembrie 2008
Liliana Gradinaru, Avocat
Doamna, abia v-am spus ce anume sa cuprinda anuntul la mica publicitate...
Nu stiu ce anume amanunte mai pot da ca sa va clarificati. Citarea la mica publicitate, nu la adresa... daca dati un anunt la mica publicitate, precizati adresa destinatarului? Nu, e pentru ca toata lumea sa citeasca, nu un om anume...

Cu referire la dosar, n-ati avut bani sau e prea tarziu? Ca nu imi e clar si se cam bat cap in cap chestiunile... Timp e, credeti-ma, pana pe 21 octombrie, aveti vreo saptamana sa faceti citarea... Cateva zile, cel putin.
Anuntul e mai ok sa-l dati cu 17-18 zile inainte, in functie de cum pica sambata-duminica...

Daca aveti chiar venituri mici, apelati la asistenta gratuita...
Succes si sa ne tineti la curent!
Ultima modificare: Marți, 30 Septembrie 2008
Liliana Gradinaru, Avocat
Nu ati inteles dumneavoastra,eram nelamurita inlegatura cu anuntul la monitorul oficial.Am crezut ca trebuie sa duc vreo dovada ca am proces pe rol.Din cite inteleg de la dv.trebui doar sa formulez anuntul cu toate datele pe care le-ati spus si sa-l citez la ultimul domiciliu pe care l-am dat prima data.Am inteles.Multumesc mult si o sa va tin la curent .

Alte discuții în legătură

Divort-domiciliu necunoscut parit alexa-rozi alexa-rozi Am si eu o intrebare va rog daca ma poate ajuta cineva.Am intentat actiune de divort si am trecut domiciliul sotului la adresa actuala la care locuiesc ... (vezi toată discuția)
Divort in lipsa - cum se procedeaza? andre77 andre77 Situatia se prezinta in felul urmator: El si Ea casatoriti de vreo 30 de ani, El a parasit domiciliul conjugal de vreo 2-3 ani. Exista un copil, dar major si ... (vezi toată discuția)
Demersuri cautare sotz-parat crisandra crisandra Procesul de divort in care am fost angajata stagneaza deoarece sotia reclamanta nu stie de 4 ani unde este sotzul ei (de alta cetatenie). :(( Am spus ... (vezi toată discuția)