Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... asumarea raspunderii administratorului firma fara ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

asumarea raspunderii administratorului firma fara datorii

Am o firma care din 2003 nu a mai avut activitate, nu are nici un fel de datorii nici la furnizori si nici la finante. In 2008 am primit o adresa de la Registrul Comertului ca firma a fost dizolvata pentru nedepunere bilanturi,iar acum in 2011 m-am trezit citat la tribunal cum ca s-a cerut insolventa-falimentul firmei in vederea lichidarii si am aflat ca lichidatorul judiciar a cerut asumarea raspunderii administratorului. Repet firma nu are nici un fel de datorii. Ce mi se poate intampla?
In toti acesti ani nu ati mai primit alte instiintari? S-a ajuns deja la lichidator. Mai aveti acea informare de la registru cum ca firma era dizolvata?
Nu o mai am si nici actele. Firma a avut 2 asociati care s-au certat iar actele au ramas la unul din ei. Am crezut ca daca nu mai am activitate si nici datorii firma se va inchide la Registrul Comertului. Datorii la fisc nu am sigur pt ca am verificat
Ceva trebuie sa fie ca altfel pentru ce ar trebui sa raspunda administratorul?
M-am mirat si eu ! Nu raspund ambii asociati in acest caz? Ce pot sa fac eu daca nu am actele?
Ca ordine, mai intai cel ce a avut si statutul de administrator, daca se dovedeste ca situatia in care e firma i se datoreaza. Pentru ca el a derulat activitatea curenta a firmei.