Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantumul indemnizatiei de somaj pentru absolventi de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantumul indemnizatiei de somaj pentru absolventi de studii superioare

Cat este alocatia de somaj pentru o persoana care a absolvit studii superioare (diploma de licenta + master) , dar care nu a lucrat inaintea solicitarii ajutorului de somaj?
Va multumesc .
Din cate stiu eu este de 250 lei.
Indemnizatia de somaj pentru absolventi este de 250 lei lunar timp de 6 luni.
255 ron , atata e pt absolventi!
Tania3 a scris:

255 ron , atata e pt absolventi!

1. Nu stiu de unde ati scos dvs. aceasta suma de 255 lei (!?). Este bine ca dati si nu luati. ;)

2. Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca spune:

Art. 33.1. - Valoarea indicatorului social de referinţã este de 500 lei.

Art. 40.
(1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin.(2) [e vorba de absolventi, n.m.] pe o perioada de 6 luni si este o suma fixa, lunara, al carei cuantum reprezinta 50% din valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare la data stabilirii acesteia.

(2) Indemnizaţia de şomaj prevãzutã la alin. (1) se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin.(2) lit. a) şi b), o singurã datã, pentru fiecare formã de învãţãmânt absolvitã.

3. 500 : 2 = 250 lei

Inseamna ca domana de la somaj nu prea stie ce vorbeste ! Multumesc ca m-ati luminat!