Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Boala Alzheimer - incadrare in grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Boala Alzheimer - incadrare in grad de handicap

poate un bolnav de alzhaimer sa beneficieze de indemnizatie de handicap,fiind depistata boala recent diagnosticul fiind de , dementa alzhamer faza usoara oricum aceea persoana si-a pierdut memoria pe termen scurt,fiind asistata de cineva din familie.daca da ,va rog sa-mi spuneti ce acte trebuiesc,si daca se incadreaza in nomenclatorul de boli pt.indemnizatie, nu stiu daca beneficiaza de ajutor de insotitor,cu mult respect astept raspuns.va multumesc
Buan ziua, subiectul acesta ma intereseaza urgent si pe mine.
Va rog, daca puteti un raspuns detaliat, mama mea sufera de dementa declarata din cauza acestei boli. E internata intr-un camin particular, dar costurile au inceput sa ne depaseasca
Multumesc, Ocatvia T
Adresati-va Primariei unde au domiciliul sau Directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului judeteana sau de sector (pentru Bucuresti). Solicitati lista cu actele necesare si cele doua tipizate (cererea si scrisoarea medicala-care trebuie completata de medicul de familie). Se vor cere acte de identitate, venituri, acte medicale de la debutul bolii, stare prezenta de la medicul specialist, tomografie computerizata, examen psihologic.
Evaluarea se face de catre Serviciul de evaluare complexa din cadrul Directiei de asistenta sociala iar incadrarea in grad de handicap este hotarata de Comisia de evaluare a persoanelor cu handicap judeteana/de sector (in general, functioneaza in cadrul Directiei).
Ar fi bine, daca s-ar putea, sa mergeti cu actele medicale, la medicul din cadrul Serviciului de evaluare complexa sau la Presedintele Comisiei (este tot medic). Ei sunt cei mai in masura sa va spuna daca se incadreaza in grad de handicap sau nu.