Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... care e procedura de retragere din dosar ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

care e procedura de retragere din dosar ?

daca unul dintre reclamanti doreste sa se retraga, cum se procedeaza...... depune o cerere?
Puteti face o renuntare la judecata conf. art 246 din Codul de Procedura Civila, dar daca ati intrat in dezbaterea fondului nu puteti renunta la judecata decat daca partea adversa, sau partile sunt de acord.
Insa in cazul in care renuntati la un drept o puteti face si fara acordul celeilate parti.
Astfel:
Art. 246. - Reclamantul poate sa renunte oricand la judecata, fie verbal in sedinta, fie prin cerere scrisa.
Renuntarea la judecata se constata prin incheiere data fara drept de apel.
Daca renuntarea s-a facut dupa comunicarea cererii de chemare in judecata, instanta, la cererea paratului, va obliga pe reclamant la cheltuieli.
Cand partile au intrat in dezbaterea fondului, renuntarea nu se poate face decat cu invoirea celeilalte parti.
Art. 247. - In caz de renuntare la insusi dreptul pretins, instanta da o hotarare prin care va respinge cererea in fond si va hotari asupra cheltuielilor.
Renuntarea la drept se poate face si fara invoirea celeilalte parti, atat in prima instanta cat si in apel.
Renuntarea se poate face in sedinta sau prin inscris autentic.
Hotararea se da fara drept de apel.
Cand renuntarea este facuta in instanta de apel, hotararea primei instante va fi anulata in totul sau in parte, in masura renuntarii.