Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare absolvent studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare absolvent studii superioare

Va rog sa-mi spuneti care este prin lege(care?)salariul minim pe economie ptr.absolventii de studii superioare,pe care angajatorul este obligat sa-l respecte?La aceasta data de 22.11.2011?
670 RON
HG 1193/2010
AndreiSRB, utilizator
din ce cunosc, indicele pentru studii superioare este dublu. dar trebuie sa fiti incadrat pe post ce solicita studii superiare. adica. daca sunteti angajat pe un post ce necesita doar studii medii, puteti avea si doctorat, va pot plati la studii medii.
1. Legea nu stabileste decat salariul minim brut pe economie care este obigatoriu pentru toti angajatorii (v. HG 1193/2010) fara sa faca diferentiere intre posturi si studii.
2. Fiecare angajator poate stabili, prin CCM sau prin Regulamentul intern, o grila de salarizare pe functii si posturi.
3. Daca nu exista aceasta grila salariul se negociaza direct intre angajator si angajat.
paok a scris:

Va rog sa-mi spuneti care este prin lege(care?)salariul minim pe economie ptr.absolventii de studii superioare,pe care angajatorul este obligat sa-l respecte?La aceasta data de 22.11.2011?

Nu exista asa ceva reglementat prin Lege sau HG ori OG ... in prezent, prin HG nr.1193/2010 este reglementat salariul minim brut pe economie in cuantum de 670 lei ...
Totusi , la nivel de anumite ramuri de activitate sunt reglementati prin CCM coeficienti de ierarhizare pentru anumite categorii de salariati.
In 2007 cand am lucrat pe un post care necesita studii superioare mi s-a marit salariul la un brut de 700 ron acum stiu ca ar fi 1200 ron,,,dar...
HG 1193/2010 a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 824 din 9 decembrie 2010 si stabileste salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata. Conform ei, de la 1 ianuarie 2011 acest salariu minim brut pe tara garantat in plata este de670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora. Exista si o amenda pentru acordarea de salarii sub nivelul de 670 (in cazul personalului incadrat prin CIM), de la 1.000 lei la 2.000 lei.

Concluzia este ca, in prezent, se aplica dispozitiile HG 1193/2010 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata. Atentie insa: doar la nivel de ramura sau la nivel de unitate nu exista contract colectiv in vigoare. Astfel pentru salariatul cu studii superioare ce are un venit salarial in cuantum de 1.200 lei exista 2 situatii:

- daca la nivel de unitate sau la nivel de ramura exista contract colectiv de munca se aplica coeficientii de ierarhizare negociati in cadrul acestora

- daca nu exista CCM aplicabil, venitul salarial al salariului cu studii superioare nu poate fi mai mic de 1.200 lei cat este in prezent.
kyrakyra_65, utilizator