Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Limite poprire silita salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Limite poprire silita salariu

Buna ziua,

o firma a primit o instiintare de la un executor bancar despre infiintarea unei popriri silite asupra salariului si celorlalte drepturi banesti a unui salariat al firmei. In instiintare se impune firmei de a lua masura indisponibilizarii lunare a sumelor din salarii pana la achitarea integrala a debitului.
Intrebarea mea este:
- care este limita minima si maxima pe care firma o poate opri legal din salariul angajatului si unde sunt prevazute aceste limite?
Va multumesc!
Codul Muncii :
ART. 169 – Retinerile din salariu

(1) Nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.

(2) Retinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta, lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.

(3) In cazul pluralitatii de creditori ai salariatului va fi respectata urmatoarea ordine:
a) obligatiile de intretinere, conform Codului familiei;
b) contributiile si impozitele datorate catre stat;
c) daunele cauzate proprietatii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.

(4) Retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net.