avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Limite poprire silita salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Limite poprire silita salariu

Buna ziua,

o firma a primit o instiintare de la un executor bancar despre infiintarea unei popriri silite asupra salariului si celorlalte drepturi banesti a unui salariat al firmei. In instiintare se impune firmei de a lua masura indisponibilizarii lunare a sumelor din salarii pana la achitarea integrala a debitului.
Intrebarea mea este:
- care este limita minima si maxima pe care firma o poate opri legal din salariul angajatului si unde sunt prevazute aceste limite?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: bogeanua , utilizator 13:38, 22 Noiembrie 2011
Codul Muncii :
ART. 169 – Retinerile din salariu

(1) Nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.

(2) Retinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta, lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.

(3) In cazul pluralitatii de creditori ai salariatului va fi respectata urmatoarea ordine:
a) obligatiile de intretinere, conform Codului familiei;
b) contributiile si impozitele datorate catre stat;
c) daunele cauzate proprietatii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.

(4) Retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prioritate la poprirea pe salariu eugenio74 eugenio74 Am 3 popriri pe salariu, dar in acelasi timp trebuie sa platesc si pensie alimentara pentru copil, care a ramas la fosta sotie, care este suma ce imi poate fi ... (vezi toată discuția)
Proprire salariu lican lican Mi s-a facut proprire pe salariu din cauza intarzierii cu plata, intrebarea mea este : dintr-un salariu de 1.600 de ron cu rata lunara la o alta banca in ... (vezi toată discuția)
Poprire anaanuta anaanuta ce lege prevede ca sa nu se opreasca din salar mai mult de 50 la 100. poate institutia la care lucrez sa-mi opreasca 30 la 100 din salar pentru un titlu ... (vezi toată discuția)