Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Gripa - amenintat cu concedierea daca nu ma prezint .
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Gripa - amenintat cu concedierea daca nu ma prezint .

Buna ziua ,

Daca sa zicem ca lucrez intr-o firma care produce un produs alimentar .
Si mi-am sunat angajatorul si i-am spus se poate sa nu vin astazi deoarece am febra si imi este foarte rau .
Iar raspunsul : Nu ma intereseaza ce ai ce faci dar tu vi la munca .

Ce-as putea face in situatia asta ?

Si daca tot suntem la munca .

In caz ca aceasta firma are 2 perioade de plata a salarilui .

5 / 15 ale luni si nu imi primesc in integritate salariu . Se poate face ceva in acest caz ?

Daca nu va primiti drepturile salariale aveti posibilitatea sa actionati angajatorul in judecata in vederea recuperarii drepturilor salariale.
Mergeti la medicul de familie sa va dea certificat medical daca sunteti bolnav.
SpiryMedia a scris:

Buna ziua ,
Si daca tot suntem la munca .

In caz ca aceasta firma are 2 perioade de plata a salarilui .

5 / 15 ale luni si nu imi primesc in integritate salariu . Se poate face ceva in acest caz ?

Da, in acest caz, puteti sesiza ITM-ul si/sau actiona in judecata pe angajator pentru a fi obligat la plata drepturilor salariale.