Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale daca lucram pe 1 decembrie....
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

daca lucram pe 1 decembrie....

Daca salariatii unei firme de productie cer patronilor sa lucreze in ziua de 1 decembrie si sa fie liberi vineri 23 decembrie, inainte de Craciun, ce obligatii are firma fata de ei pentru aceasta miscare? Trebuie sa le plateasca cu spor 100%, asa cum scrie in CCM pentru libere legale, sau nu - pentru ca au cerut salariatii. Ca zi libera o iau oricum pe data de 23 dec. Multumesc pentru ajutor.
in mod normal asa ar trebui sa se respecte CCM, plus ca ar trebui sa existe si o cerere scrisa din partea angajatilor, si care sa fie aprobata de catre administrator...in felul acesta se elimina riscul de a avea ''surprize'' neplacute in caz de un eventual control ...;)