Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cu noua lege pot sa-mi scot din tara fiul minor fara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cu noua lege pot sa-mi scot din tara fiul minor fara acordul tatalui

sunt divortata cu data de 10 /11/2011,am un baietel de 9 ani care mi-a fost incredintat mie in data de 7/06/2011prin hotarire definitiva si irevocabila pina la definitivarea divortului,dar acum cu definitivarea divortului sa dat incredintare comuna dar cu domiciliul la locuinta mea.Eu lucrez si locuiesc in italia ,dupa ce am primit incredintarea pentru fiul meu l-am adus cu mine in Italia neavind nevoie de acordul tatalui. Copilul merge la scoala aici si are si alte activitati cum ar fi : muzica,teatru,si sport ,ii place foarte mult aici , ar fi un dezastru pentru el sa nu se mai poata intoarce inapoi impreuna cu mine,copilul sa cerut de la inceput sa stea cu mine,el sa cerut si in audienta la judecator
Tatal, de cind copèilul este la mine nu sa ocupat de intretinerea lui dar nici macar nu la sunat el vreodata ci doar ii face bip,eu i-am cumparat celular baiatului meu si el il suna pe taicaso tot la doua zile sau mai bine spus cind are copilul chef ca nu prea vrea sa-l sune doa la insitentele mele.
Vreau sa stiu daca cu noua lege si cu hotarirea luata de lege pot sa ma intorc cu fiul meu in Italia fara acordul tatalui? Pentru ca am vrea sa mergem de sarbatori acasa
Tata-l trebuie sa-i plateasca pensie alimentara de 250 ron/luna, dar aseara am aflat ca cu data de 15 decembrie intra pe somaj,ar putea influenta problema asta pensia alimentara?
Va multumesc anticipat!
Cu respect Camelia Pop
1.aveti nevoie de acordul tatalui pentru a scoate minorul din tara
2.tatal poate sa ceara reducerea pensiei de intretinere avand in vedere ca veniturile sale s-au micsorat considerabil
pai in acest caz ,daca nu ma duc eu in tara el ce poate sa-mi faca?
sa vina el aici sa-l vada pe copil dar nu am cred obligatia de al custodi eu,
in legatua cu alocatia nu ma chiar intereseaza doar ma gindeam ca de asta ar putea sa se ceara pe somaj
Important este daca atunci cand ati plecat din tara acest lucru s-a facut cu acordul tatalui. Avand in vedere situatia prezentata ma indoiesc ca tatal se va opune sa scoateti ulterior copilul din tara mai ales ca va ocupati de minor si ii permiteti sa ia legatura cu tatal lui ori de cate ori vrea. Oricum, pentru a fi precauta mai bine ramaneti acolo.
Anamaria Plevit, Avocat
mary-anna a scris:

1.aveti nevoie de acordul tatalui pentru a scoate minorul din tara
2.tatal poate sa ceara reducerea pensiei de intretinere avand in vedere ca veniturile sale s-au micsorat considerabil

Daca vine el in italia ar putea lua copilul cu el fara< acordul meu si sa-l duc in tara?
adica ar putea sa-l rapeasca?sa zicem ca o data dus de el in rominia eu ce pot sa fac? trebuie sa-l denunt?la politie ? sau la tribunal?
va multumesc anticipat

pai nu am venit nici prima data cu copilul din tara cu acordul tatalui ci doar cu hotarirea judecatoreasca care a fost definitiva si irevocabila incredintindu-mi mie copilul pina la definitivarea divortului. tatal nu o sa-mi dea niciodata acordu pt ca nu-l intereseaza dorinta si parerea copilului ci doar sa cistige el sa poata lua bani de pe mine
ginditiva bine care parinte care isi iubeste fiul nu se gindeste prima data la binele copiluli si dupa la satisfactiile si placerile lui. dar fostul meu sot nu gindeste asa, prima distractia si dupa familia si responsabilitatile.