Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de folosire a unui apartament mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de folosire a unui apartament mostenit

In urma decesului tatalui meu am ramas unic mostenitor al apartamentului sau ( am facut si succesiunea). Din pacate el a trait in concubinaj cu o persoana cu care nu am fost niciodata in relatii bune, careia i-a facut mutatie in apartament, si care chiar dupa o luna si jumatate de la deces nu vrea sa plece din apartament (desi are propriul apartament in care locuieste fiul sau) ba chiar a schimbat si iala de la usa, spunandu-mi
ca va pleca cand va voi ea
.
Cum fac sa scap de locatara nedorita?
evacuare
Nu stiu daca nu cumva femeia cu care a trait in concubinaj nu are si ea dreptul la mostenire. Depinde cati ani a convietuit si daca poate dovedi cu martori in instanta.
Ati facut inclusiv intabularea si schimbarea rolului fiscal pe numele dvs.?Puteti prin instanta sa o obligati laplata c/val lipsei de folosinta a apartamentului si sa solicitati evacuarea.Din pacate pentru ea ,nu e mostenitor.
Au trait noua ani dar nu si-a manifestat inca nici o revendicare. Cred ca nu gandeste foarte limpede (spune ca s-a sfatuit cu un procuror si ca are toate drepturile de a locui acolo cat vrea ea!)