avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetarea contractului de munca

va multumesc pt promtitudine,cu stima daridannah.
Ultima modificare: Marți, 7 Octombrie 2008
daridannah, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:18, 7 Octombrie 2008
"La data lichidarii", asa cum spune art.78(1) din CCMUNN, nu inseamna "in momentul semnarii" deciziei de concediere.
Mergeti la angajator, vi se inmaneaza decizia de concediere, stabiliti data platii drepturilor salariale si a compensatiei (s-ar putea ca ceasta sa se faca in ziua normala de plata a salariului in unitate) si, apoi, daca nu sunteti multumita de ceva il actionati pe angajator in instanta. Nesemnarea de catre dvs. de primire a deciziei de concediere nu face decat sa se intarzie lucrurile. Decizia va poate fi trimisa si prin posta.
O intalnire cu angajatorul si o discutie cu el pot rezolva foarte usor si repede problema dvs.
calea amiabila, sau a comunicarii deschise, de cele mai multe ori da rezultate:thumbup:
Daca refuza, totusi, nu aveti decat calea instantei de judecata, la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul sau resedinta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nota de lichidare semnata BRANDY_B BRANDY_B Ce poate implica semnarea sau nesemnarea notei de lichidare?Angajatorul spune ca nu are momentan bani pt salarii si restante si nici pentru salariul ... (vezi toată discuția)
Incetarea activitatii conform art. 65, alin. (1) codul muncii Dana Dav Dana Dav Spuneti-mi va rog, ca si angajat cum trebuie procedat pentru a beneficia de compensatia de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la ... (vezi toată discuția)
Concedierea cristicristiu cristicristiu buna poate cineva sa-mi raspunda si mie am fost concediata am dreptul la un salariu compesator (vezi toată discuția)