Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetarea contractului de munca

va multumesc pt promtitudine,cu stima daridannah.
daridannah, utilizator
"La data lichidarii", asa cum spune art.78(1) din CCMUNN, nu inseamna "in momentul semnarii" deciziei de concediere.
Mergeti la angajator, vi se inmaneaza decizia de concediere, stabiliti data platii drepturilor salariale si a compensatiei (s-ar putea ca ceasta sa se faca in ziua normala de plata a salariului in unitate) si, apoi, daca nu sunteti multumita de ceva il actionati pe angajator in instanta. Nesemnarea de catre dvs. de primire a deciziei de concediere nu face decat sa se intarzie lucrurile. Decizia va poate fi trimisa si prin posta.
O intalnire cu angajatorul si o discutie cu el pot rezolva foarte usor si repede problema dvs.
calea amiabila, sau a comunicarii deschise, de cele mai multe ori da rezultate:thumbup:
Daca refuza, totusi, nu aveti decat calea instantei de judecata, la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul sau resedinta.