Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... pot actiona in judecata firma de asugurari?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

pot actiona in judecata firma de asugurari?

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea problema si v-as ruga mult sa-mi dati un sfat
Sunt asigurat RCA la o societatea X, societate care "din burta" ma intregistreaza cu o dauna in 2010, dauna pe care nu am facut-o, lucru dovedit prin cazierul de la politie, iar firma de asigurare recunoaste acest lucru.
Am incercat o conciliere amiabila, dar fara succes. Mi-au inapoiat sumele de bani achiate in plus, si cam atat...in prezent, eu tot cu dauna apar in baza de date.
Am sesizat CSA, iar raspunsul lor a fost ca firma de asigurari nu le-a raspuns argumentat conform legislatiei in vigoare si ca vor reveni cu precizari.
Intrebarea mea este: pot da in judecata firma de asigurari sau ar trebui sa astept raspunsul de la CSA?

VA MULTUMESC!
Nu va impiedica nimic sa actionati in judecata firma de asigurari.
Puteti si sa dati asiguratorul in judecata sau puteti astepta sa primiti intai raspunsul de la CSA si apoi sa-i actionati in judecata. Tot aia e.
Ok, multumesc mult pentru raspunsuri!
Cu acel cazier de la politie puteti actiona soc. de asigurari in instanta.Dar trebuie sa va ganditi bine daca nu ati imprumutat vreodata masina cuiva si sa provocat vreun accident.
Are dreptate... se putea deschide dosar pe constatare amiabila fara sa va apara evenimentul in cazierul de la politie.

albastrel_2 a scris:

Cu acel cazier de la politie puteti actiona soc. de asigurari in instanta.Dar trebuie sa va ganditi bine daca nu ati imprumutat vreodata masina cuiva si sa provocat vreun accident.