Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubire asigurarae
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubire asigurarae

Detin un imobil(casa) care a suferit mai multe acte de vandalism(doua usi de intrare distruse).Imobilul respectiv are asigurare facultativa care e cesionata in favoarea bancii la care este girat.Am anuntat politia si am deschis dosar de dauna .As dori sa stiu cum se va proceda .
Dauna estimata va fi platita bancii sau mie,eu urmand sa apelez la o firma specializata pt a schimba usile?Cum se va face evaluarea(in functie de pretul mediu al usilor respective pe piata)?
Va multumesc.
Cu respect.
Asiguratorul va trebui sa constate dauna, intocmind(impreuna cu dvs.) un deviz de reparatii pe care sa si-l insuseasca.Apelati la o firma in domeniu pentru schimbul usilor, iar factura o veti inainta asiguratorului pentru a face plata pentru firma cu usile.Banca nu are nicio treaba in aceasta problema, eventual faceti o notificare ca s-a intamplat acest eveniment.
Va multumesc.
Cu respect.
Te informez ca lucrez la o Companie de asigurari ,iar daca ai cesionata asigurarea facultativa in favoarea unei banci pentru un credit i-a legatura cu banca sa vezi exact conditiile de despagubire (dauna ) daca nu ai acoperirea respectiva ,trebuie sa suporti din buzunar reparatiile
Dauna respectiva este acoperita de asigurare,asigurarea acoperind daunele provocate de vandalism.Polita incheiata de mine este una la o valoare mult mai mare decat valoarea creditului,care este relaiv mica in comparatie cu ultimul raport de evaluare,insa eu am dorit o polita facultativa care sa includa mai multe riscuri decat un PAD.
Cu respect.
georgica1963 a scris:

Te informez ca lucrez la o Companie de asigurari ,iar daca ai cesionata asigurarea facultativa in favoarea unei banci pentru un credit i-a legatura cu banca sa vezi exact conditiile de despagubire (dauna ) daca nu ai acoperirea respectiva ,trebuie sa suporti din buzunar reparatiile

Cesiunea asigurarii este garantia ca banca are gajul conservat la valoarea de acoperire a creditului.La ce fel de companie lucrati daca pretindeti ca asiguratul trebuie sa suporte reparatia gajului??Ce rost mai are asigurarea garantiei creditului?