Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REGULAMENTUL INTERN ESTE OBLIGATORIU SI PTR ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REGULAMENTUL INTERN ESTE OBLIGATORIU SI PTR COLABORATORI?

Prin colaboratori inteleg pe cei externi care nu sunt angajati ai societatii doar lucreaza ptr societate, cu contract de colaborare
Regulamentul intern este prevazut de titlul XI, capitolul 1 din Codul Muncii (art. 241-246) si este aplicabil doar in raporturile de munca. Pentru externi raman aplicabile prevederile contractelor de colaborare.
annajanette a scris:

Prin colaboratori inteleg pe cei externi care nu sunt angajati ai societatii doar lucreaza ptr societate, cu contract de colaborare

Daca este vorba despre o activitate in temeiul unei conventii civile cu caracter ocazional, pur intamplator, se exclude subordonarea prestatorului muncii fata de beneficiarul acestuia ,deci nici prevederile unui regulament intern nu-i sunt aplicabile acestui prestator.
Daca insa activitatea prestata de colaborator este o activitate dependenta in sensul Codului fiscal este necesar sa se incheie contract individual de munca si atunci ii vor fi opozabile si prevederile regulamentului intern.
annajanette a scris:

Prin colaboratori inteleg pe cei externi care nu sunt angajati ai societatii doar lucreaza ptr societate, cu contract de colaborare

Un Regulament INtern se aplica tuturor salariatilor angajati cu contract de munca, precum si persoanelor detasate sau care efectueaza stagii de practica in cadrul societatii respectuve.

Activitatea desfasurata in baza unui contrcat de prestarii servicii sau de colaborare nu confera prestatorului calitatea de salariat si , prin urmare, acesta nu este obligat sa respecte Reg.Intern .. in contractul de prestari servicii se pot insera clauze referitoare la disciplina muncii.
multumesc frumos tuturor