Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de doua prestatii sociale pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de doua prestatii sociale pentru ingrijirea copilului cu handicap?

daca mama primeste 450 lei de la AJPS, ca si indemnizatie pentru cresterea copilului cu handicap grav, pana la varsta de 7 ani, mai poate primi de la primarie indemnizatia de 510 lei, pentru persoana cu handicap (copil), atunci cand reprezentantul legal opteaza pentru aceasta, in locul asistentului personal. Va multumesc mult.
Din pacate mama nu poate beneficia de 2 prestatii sociale pentru ingrijirea copilului cu handicap.Indemnizatia de insotitor, in cuantum lunar de 525 lei, poate fi solicitata de catre celalalt parinte.
brenner, utilizator