Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare platitor TVA, cifra de afaceri estimata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare platitor TVA, cifra de afaceri estimata

Buna seara!

Tocmai am inregistrat o societate la Registrul Comertului iar acum vreau sa o inregistrez ca platitor de TVA, as dori sa stiu pentru ce este necesara in declaratiile 098 si 010 declararea uneii cifre de afacei estimata? Se va calcula cumva un impozit pe profit de plata anticipat? Care este sensul?
Deasemenea vreau sa o inregistrez cu perioada fiscala trimestriala pt. impozit, TVA si contributii..este acest lucru posibil pentru activitate in comert? Cum ar fi recomandat, perioada fiscala lunara sau trimestriala, care sunt avantajele sau dezavantajele in cazul fiecareia?

Multumesc!
Nu vi se va calcula un impozit anticipat pe profit. E doar o valoare orientativa, pentru ca devii obligatoriu platitor de tva, chiar daca la inceput pornesti activitatea ca neplatitor, cand depasesti o anumita cifra de afaceri de 119 000 lei anual (35 000 euroi la cursul de schimb din anul aderarii la UE).
Pentru tva se plateste la trimestru (doar cazurile mai speciale platesc lunar) si la impozitul pe profit automat perioada de plata la trimestru.
La depasirea CA anuala de 100.000 eur se trece la TVA lunar.