Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aur de investitii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aur de investitii

Livrarile interne de aur de investitii sunt scutite de TVA?Aşa rezultă din Codul Fiscal la capitolul regimuri speciale.Vreau o confirmare ca nu interpretez gresit. Exporturile sunt scutite, livrarile, achizitiile intracomunitare si importul
Redau ce scrie in CF 2011 / art. 152
(8) In cazul in care livrarea de aur de investitii este scutita de taxa, conform prezentului articol, persoana impozabila are dreptul sa deduca:
a) taxa datorata sau achitata, pentru achizitiile de aur de investitii efectuate de la o persoana care si-a exercitat optiunea de taxare;
b) taxa datorata sau achitata, pentru achizitiile intracomunitare sau importul de aur, care este ulterior transformat in aur de investitii de persoana impozabila sau de un tert in numele persoanei impozabile;
c) taxa datorata sau achitata, pentru serviciile prestate in beneficiul sau, constand in schimbarea formei, greutatii sau puritatii aurului, inclusiv aurului de investitii.

[ link extern ] /

In cazul argintului stiu ca se pune problema TVA-ului pentru ca poate folosit ca materie prima si atunci are alt regim fiscal. Multumesc pentru intrebare, sunt interesata sa aflu si eu un raspuns documentat de un expert in domeniu.
Cristina Carmen Dascalu, Consultant asigurari