Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... avocat pentru persoane fara venit?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

avocat pentru persoane fara venit?

Buna ziua,

Exista o posbilitate pentru ca o persoana care nu are venituri sa poata totusi sa isi permita un avocat, daca vrea sa porneasca un proces? este numit un avocat din oficiu sau cum se poate proceda?
Poate sa faca cerere pt ajutor public judiciar si daca i se admite de catre instanta, baroul va numi un avocat ( din oficiu).
Buna seara! Pentru inculpat este obligatoriu sa fie aparat de un avocat. Pentu partea vatamata ramane la aprecierea instantei. Eu am vazut multe cazuri in care nu s-a acordat acest drept...dar si invers.
Succes!
...exista si cauze civile...