Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TAXARE INVERSA , prestare de servicii intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TAXARE INVERSA , prestare de servicii intracomunitara

Suntem o societate platitoare de TVA , si avem o colaborare cu o alta societate platitoare de TVA din Italia , o fabrica foarte mare, pentru care prestam o serie de servicii de montaj al unor subansamble ( societatea din Italia ne pune la dispozitie toate materialele de la ambalase la materii prime, absolut tot)
Intrebarea este : Cum facturam catre acestia ?

fara TVA , ? pe principiul taxariii inverse ( ei asa ne-au solicitat conform normativelor europene-

Si daca asa se factureaza in baza caror reglementari legale se face facturarea fara TVA "

In Codul fiscal am gasit articole care fac referiri generale sau vagi cu privire la acest l;ucru.

Daca ma poate lumina cineva .

Intrebarea ar fi daca vorbim de TAXARE INVERSA sau de SCUTIRE DE TAXA

Multumesc anticipat!
ovidiuhanzu, utilizator
art. 133, alin 2 cod fiscal este baza legala si veti mentiona pe factura neimpozabil in romania.

Da este corect răspunsul . Am întrebat şi la Finanţe la metodologie .
Va mulţumesc foarte mult.