Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art.11 lit a
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art.11 lit a

Buna ziua,

va deranjez cu o intrebare. Trebuie sa trec in carnetul de munca o adeverinta de vehime si am dat peste art.11 lit. a care nu stiu ce ar putea insemna in zilele noastre ca sa zic asa. adeverinta de vechime este din 1999. Ma puteti ajuta ?Multumesc
In vechiul Cod al muncii (din 1972 si pana la 01.03.2008) acest articol insemna "transfer in interesul serviciului" de la o intreprindere la alta. Institutia transferului nu mai exista in Codul muncii actual. Dvs. scrieti in carnetul de munca asa cum e pe adeverinta.
Ma tem sa nu fie o problema cu acest articol din cauza ca spitalul unde a lucrat este unul de stat. Nu pot trece pe carnet ca a incetat activitatea cf. adev. vechime nr..... ?#-o
Nu conteaza ca spitalul este al statului.
1. Puteti sa faceti inscrierea in carnetul de munca conform adeverintei.
2. Sau, daca aveti posibilitatea, sa va duceti la spital sa faca ei inregistrarea, sa semneze si sa stampileze in rubricile din carnetul de munca.
Succes!
P.S. Are dreptate "elis", e vorba de Legea 1/1970.
In carnetul de munca nu scrieti "incetat activitatea conform .... ci "transferat in interesul serviciului, conform art.11a din Legea 1/1970".
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
laraandy a scris:

Buna ziua,

va deranjez cu o intrebare. Trebuie sa trec in carnetul de munca o adeverinta de vehime si am dat peste art.11 lit. a care nu stiu ce ar putea insemna in zilele noastre ca sa zic asa. adeverinta de vechime este din 1999. Ma puteti ajuta ?Multumesc

Vechiul Cod al Muncii prevedea transferul la art.69 si nu la art.11 lit.a.
Articolul respectiv era prevazut in Legea nr.1/1970 a organizării şi disciplinei muncii în unităţile socialiste de stat si se referea la transferul salariatilorin interes de serviciu.