avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Plata chirie societate suspendata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Plata chirie societate suspendata

Buna seara!
O societate care si-a suspendat temporar activitatea (pe perioada iernii) mai poate face plati pentru spatiul inchiriat in care isi are punctul de lucru?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters36411 , utilizator 13:21, 29 Decembrie 2011
~ Conținut șters la cerere ~
plata chiriei rezulta din contractul de inchiriere
Eu nu discut obligatia de plata a chiriei, aceasta este clar prevazuta prin contract.
Ma intereseaza sa stiu daca o societate cu activitate suspendata mai poate efectua plati pe perioada suspendarii. Asta este problema, daca, din punct de vedere legal, se mai poate plati chiria.
Multumesc!
[ link extern ]

"Cei care isi intrerup activitatea sunt obligati sa achite contributiile la stat scadente pe perioada suspendarii (de exemplu, taxele locale datorate de forma de organizare temporara). Efectuarea ultimelor plati catre buget depinde si de momentul cand se fac declaratiile respective: semestrial sau trimestrial."

Eu zic ca da. Practic se suspenda activitatea de baza a societatii.
ionutt a scris:

Eu nu discut obligatia de plata a chiriei, aceasta este clar prevazuta prin contract.
Ma intereseaza sa stiu daca o societate cu activitate suspendata mai poate efectua plati pe perioada suspendarii. Asta este problema, daca, din punct de vedere legal, se mai poate plati chiria.
Multumesc!


sigur ca se plateste chiria. cum se plateste si curentu', si apa, si telefonu', si contabilu' sa va faca declaratiile in continuare, etc... impozitele, taxele locale, tot ce e scadent... si, desigur, rata (inclusiv dobanda) la banca!

pe perioada suspendarii nu se pot desfasura activitati comerciale.

n-aveti niciun avantaj cu suspendarea (din contra, poate pierdeti oportunitati (comerciale)).

Ultima modificare: Vineri, 23 Decembrie 2011
ContSters233047, utilizator

Alte discuții în legătură

Suspendare srl aura.radulescu aura.radulescu As vrea sa stiu daca este mai ieftin sa dizolv un srl sau sa il suspend? Daca nu cer regim derogatoriu, pe perioada suspendarii poti avea \"surpriza \"unei ... (vezi toată discuția)
Suspendare activitate firma ramiha ramiha Buna ziua, In ce conditii am voie sa suspend activitatea firmei la care sunt asociat unic? Pot suspenda firma daca in ultimele zile anterioare datei de ... (vezi toată discuția)
Lichidare stoc marfa coca_ab coca_ab ce fac cu marfa pe stoc in cazul suspendarii activitatii unei firme,am voie sa o vind unei alte firme cu pretul de achizitie,ca normal ca nimeni nu ti-o ia cu ... (vezi toată discuția)