avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... comercializare stradala artificii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

comercializare stradala artificii

Sant functionar public la o primarie si am primit sarcina de a verifica daca se poate autoriza vanzarea artificiilor la tarabe provizorii pe strada, sincer lucrez la alt compartiment, colegul de la autorizari este in concediu si are telef. inchis, iar din Legea nr. 126/1995 nu reiese expres ca este interzisa autorizarea comercializarii pe strada. Dati-mi un ajutor unde pot gasi ceva mai concret.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:38, 23 Decembrie 2011
Conform Legii 126/1995, privind regimul materiilor explozive, articolele pirotehnice pot fi comercializate doar in spatii destinate vanzarii unor astfel de articole numai dupa obtinerea autorizatiei de a le detine si comercializa din partea inspectoratului teritorial de munca si a inspectoratului de politie judetean si dupa obtinerea acordului unitatii inspectoratului pentru situatii de urgenta in a carui rază funcţionează.

Potrivit Legii126/1995, privind regimul materiilor explosive, se interzice folosirea articolelor pirotehnice în următoarele situaţii:
a) între orele 24,00 şi 6,00, cu excepţia perioadelor autorizate, precum şi a evenimentelor de interes local, naţional sau internaţional, în baza aprobării autorităţilor locale;
b) la o distanţă mai mică de 50 m de construcţiile de locuinţe cu până la 4 niveluri şi la mai puţin de 100 m faţă de cele cu peste 4 niveluri;
c) la o distanţă mai mică de 500 m de instalaţiile electrice de înaltă tensiune, de locurile de depozitare şi livrare a combustibililor lichizi sau solizi, de instalaţiile de gaze;
d) la o distanţă mai mică decât cea prevăzută de reglementările în vigoare pentru obiectivele chimice şi petrochimice ori pentru alte obiective care prezintă pericol de incendiu sau explozie;
e) în locurile în care există riscul producerii de alunecări de teren, avalanşe sau căderi de pietre;
f) pe drumurile publice deschise circulaţiei rutiere, pe aleile pietonale şi în spaţii deschise cu aglomerări de persoane;
g) la o distanţă mai mică de 500 m de păduri.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Când a întrat în vigoare legea cu pocnitorile , cu interval ... VioletaGH VioletaGH Când a întrat în vigoare legea cu pocnitorile , cu interval de timp 6-24 (perioada de folosire) (vezi toată discuția)
Autorizatie pentru petrecere in aer liber? calin_andrei calin_andrei Buna ziua, Nu stiu daca poate ajuta cineva, dar totusi va intreb: undeva la tara, intr-un sat, in cadrul unui resort/pensiune (care functioneaza ca unitate ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa vanzare ilegal petarde Sebastian1990 Sebastian1990 Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu informatii despre problema mea si rezolvarea acesteia. La sfarsitul anului trecut, din dorinta de a face niste bani, am ... (vezi toată discuția)