Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto-vw polo 999 cm3,euro 2,an 1996,
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto-vw polo 999 cm3,euro 2,an 1996,

Am cumparat in luna noimenbrie un wv polo din germania,si as dori sa-l inscriu in 2012, daca pana acum stiam ca voi plati in juru sumei de 350 ,acum nu stiu daca voi plati cu 25% mai putin,sau voi plati mai mult? Cine imi poate spune?
Noua taxă auto este calculată în funcţie de trei caracteristici ale automobilului: capacitatea cilindrică, vechimea sa şi nivelul de poluare.
Diferenţa între euro 3 şi euro 5 este considerabila.
De exemplu, taxa pentru un SUV VW Tiguan fabricat în 2008 şi adus din străinătate va fi de 1.600 de lei, în timp ce pentru un VW Golf fabricat în 2004, fie că îl cumperi de afară sau din ţară, vei plăti o taxă de vreo 6.000 de lei.

Iar eu aproximativ, o sa platesc ??
Taxa specifica pe cilindree: 2997 EURO Cota de reducere: 90% Vechime: peste 14 ani: sub 1997 TAXA (in EURO): 300 EURO TAXA (in RON): 1,295 RON
deci in 2012 o sa platesc si taxa de 2997 euro, taxa specifica pe cilindre?
Nu are nimeni un sfat sau o idee la intrebarea mea? am inteles ca se calculeaza in functie de cele trei caracteristici,capacitatea,vechime si nivel de poluare...dar ce e aceea taxa specifica pe cilindree?? HELP!!
Pe saitul 4Tunning este un calculator ORIENTATIV al noii taxe care din ce am vazut eu are acea taxa specifica pe cilindree ,si aceasta valoare intra in componenta taxei .Pe dvs va intereseaza valoare finala care rezulta.
[ link extern ]
Am pus link-ul
Totusi poate varianata finala care se va aproba ar putea fi mai mica ptr dvs.
cristinaruxanda, utilizator