avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto-vw polo 999 cm3,euro 2,an 1996,
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto-vw polo 999 cm3,euro 2,an 1996,

Am cumparat in luna noimenbrie un wv polo din germania,si as dori sa-l inscriu in 2012, daca pana acum stiam ca voi plati in juru sumei de 350 ,acum nu stiu daca voi plati cu 25% mai putin,sau voi plati mai mult? Cine imi poate spune?
Cel mai recent răspuns: cristinaruxanda , utilizator 17:54, 27 Decembrie 2011
Noua taxă auto este calculată în funcţie de trei caracteristici ale automobilului: capacitatea cilindrică, vechimea sa şi nivelul de poluare.
Diferenţa între euro 3 şi euro 5 este considerabila.
De exemplu, taxa pentru un SUV VW Tiguan fabricat în 2008 şi adus din străinătate va fi de 1.600 de lei, în timp ce pentru un VW Golf fabricat în 2004, fie că îl cumperi de afară sau din ţară, vei plăti o taxă de vreo 6.000 de lei.



Iar eu aproximativ, o sa platesc ??
Taxa specifica pe cilindree: 2997 EURO Cota de reducere: 90% Vechime: peste 14 ani: sub 1997 TAXA (in EURO): 300 EURO TAXA (in RON): 1,295 RON
deci in 2012 o sa platesc si taxa de 2997 euro, taxa specifica pe cilindre?
Nu are nimeni un sfat sau o idee la intrebarea mea? am inteles ca se calculeaza in functie de cele trei caracteristici,capacitatea,vechime si nivel de poluare...dar ce e aceea taxa specifica pe cilindree?? HELP!!
Pe saitul 4Tunning este un calculator ORIENTATIV al noii taxe care din ce am vazut eu are acea taxa specifica pe cilindree ,si aceasta valoare intra in componenta taxei .Pe dvs va intereseaza valoare finala care rezulta.
[ link extern ]
Am pus link-ul
Totusi poate varianata finala care se va aproba ar putea fi mai mica ptr dvs.
Ultima modificare: Marți, 27 Decembrie 2011
cristinaruxanda, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa auto de mediu leval leval Am masina inscrisa in Anglia, dar pe numele meu( pe cartea de identitate a masinii sint proprietar), din anul 2009. Am vreo sansa sa o inmatriculez in RO tot ... (vezi toată discuția)
Taxa de poluare auto doruculea doruculea Daca am cumparat un autoturism din Germania fabricat in 2008 ce taxa trebuie sa platesc in Romania pentru al inmatricula? (vezi toată discuția)
Taxa auto dumitrusimion33 dumitrusimion33 in decembrie 2010 am inmatriculat o masina sh 1587cmc euro2 177gco2/km din 2000 cu clima abs 4airbaguri geamuri si oglinzi electrice la care am platit ... (vezi toată discuția)