Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de crestere a copilului

Am si eu o intrebare.In data de 01.03.2006 am nascut si am stat in concediu de crestere a copilului timp de doi ani,respectiv 01.03.2008.Cand m-am intors la serviciu,,s-a operat in cartea de munca reluarea activitatii cu data de 03.03.2008 (data de 01.03.2008 picand sambata). datorita conditiilor de la acel loc de munca m-am lichidat cu data de 28.04.2008 si m-am angajat in alta parte tot cu data de 28.04.2008..Ideea este ca la sfarsitul lui martie am ramas insarcinata si trebuie sa nasc aproximativ prin 15 decembrie. Intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului,avand in vedere ca din martie ,de cand mi-am reluat activitatea sunt doar 9 luni,si ca inainte am stat in concediu de crestere a copilului?
Perioada de cencediu de crestere si ingrijire copil in varsta de pana la 2 ani se considera perioada asimilata.
Chiar daca aveti acele 2 zile intrerupere veti beneficia de concediu si indemnizatie pentru crestere si ingrijire copil.
1. Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta - art.18 alin.7 din OUG nr.148/2005.

2. Perioada in care ati beneficiat de indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului până la vârsta de 2 ani, respectiv până la vârsta de 3 ani în cazul copilului cu handicap se ia in calculul celor 12 luni prevazute de art.1 din OUG nr.148/2005.

3. In calculul celor 12 luni se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, considerate, in intelesul ordonantei de urgenta, luna intreaga. Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului fiscal.