avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de crestere a copilului

Am si eu o intrebare.In data de 01.03.2006 am nascut si am stat in concediu de crestere a copilului timp de doi ani,respectiv 01.03.2008.Cand m-am intors la serviciu,,s-a operat in cartea de munca reluarea activitatii cu data de 03.03.2008 (data de 01.03.2008 picand sambata). datorita conditiilor de la acel loc de munca m-am lichidat cu data de 28.04.2008 si m-am angajat in alta parte tot cu data de 28.04.2008..Ideea este ca la sfarsitul lui martie am ramas insarcinata si trebuie sa nasc aproximativ prin 15 decembrie. Intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului,avand in vedere ca din martie ,de cand mi-am reluat activitatea sunt doar 9 luni,si ca inainte am stat in concediu de crestere a copilului?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:39, 15 Octombrie 2008
Perioada de cencediu de crestere si ingrijire copil in varsta de pana la 2 ani se considera perioada asimilata.
Chiar daca aveti acele 2 zile intrerupere veti beneficia de concediu si indemnizatie pentru crestere si ingrijire copil.
1. Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta - art.18 alin.7 din OUG nr.148/2005.

2. Perioada in care ati beneficiat de indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului până la vârsta de 2 ani, respectiv până la vârsta de 3 ani în cazul copilului cu handicap se ia in calculul celor 12 luni prevazute de art.1 din OUG nr.148/2005.

3. In calculul celor 12 luni se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, considerate, in intelesul ordonantei de urgenta, luna intreaga. Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cic nicotorok nicotorok Am o nelamurire: o angajata a fost in somaj , a fost angajata din somaj pe un alt post in 15.11.2009, este insarcinata si cu data de 01.01.2010 a adus la firma ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie mama de 85% Ailin_ro Ailin_ro Buna ziua! Precizez ca sunt angajata la o firma din 5 mai 2008, am nascut pe 27 aprilie 2009 , vreau sa stiu daca pot beneficia indemnizatia de 85%. ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil 2 ani simonette_74 simonette_74 sunt in concediu de crestere copil pana in ian 2010. vreau sa stiu daca voi ramane insarcinata pana in ian 2010 voi putea beneficia de concediu ingrijire ... (vezi toată discuția)