avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de poluare 2012
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de poluare 2012

Buna ziua,

As dori sa stiu daca in cazul unei masini fabricate in 2006 (cf certif de inmatriculare) si inmatriculata pe 26.01.2006, in LEASING, eu fiind utilizator cf contract leasing (ne-mentionat in certif de inmatriculare) trebuie sa platesc taxa de poluare.
Nu doresc sa o vand, dar se termina leasingul in ianuarie si trebuie inmatriculata pe numele meu.

Va multumesc,


Cel mai recent răspuns: ContSters196490 , utilizator 20:03, 30 Decembrie 2011
Da, va trebui sa platiti pentru ca in cele din urma este vorba despre o vanzare. Acum proprietar este firma de leasing, dupa terminarea acestuia veti fi dvs. Atentie.... nu are relevanta data fabricarii autoturismului ci data inmatricularii.
Daca autoturismul a fost inmatriculat de nou dupa 01.01.2007 atunci dvs. nu va trebui sa mai platiti taxa pe poluare

Legea a fost trimisa spre promulgare in data de 21 Decembrie, pana in data de astazi nu a fost promulgata. Presedintele are la dispozitie un termen de 20 de zile pentru promulgare sau poate cere reexaminarea legii de catre Parlament sau Curtea Constitutionala, astfel se reia toata procedura legislativa.
Legea publicata in Monitorul Oficial intra in vigoare la 3 zile de la publicare sau la o data ulterioara prevazuta in textul ei. Pentru punerea in aplicare a legii este necesara metodologia de aplicare, care va fi elaborata dupa 15 zile de la publicarea legii in MO.
Ultima modificare: Vineri, 30 Decembrie 2011
ContSters196490, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa poluare 1 ian 2012 - auto avand prima inmatriculare inainte de 2007 ContSters196490 ContSters196490 Buna ziua, Am un autoturism care are prima inmatriculare in Romania in anul 2002, vreau sa o vand... Avand in vedere ca - Legea \"privind taxa pentru ... (vezi toată discuția)
Taxa poluare masina inmatriculata in ro tavitara tavitara buna ziua va rog sa imi spuneti daca stiti de urmatorul aspect priuma data avem urmatorul pasaj din lege : [i](2) Pentru autovehiculele înmatriculate ... (vezi toată discuția)
Taxa auto/ 2012 Dg_Marian Dg_Marian Buna ziua! Intentionez sa cumpar o masina care are prima inmatriculare in anul 1993, in Romania, actualul proprietar a cumparat-o in anul 2010, eu, platesc ... (vezi toată discuția)