Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de poluare 2012
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de poluare 2012

Buna ziua,

As dori sa stiu daca in cazul unei masini fabricate in 2006 (cf certif de inmatriculare) si inmatriculata pe 26.01.2006, in LEASING, eu fiind utilizator cf contract leasing (ne-mentionat in certif de inmatriculare) trebuie sa platesc taxa de poluare.
Nu doresc sa o vand, dar se termina leasingul in ianuarie si trebuie inmatriculata pe numele meu.

Va multumesc,

Da, va trebui sa platiti pentru ca in cele din urma este vorba despre o vanzare. Acum proprietar este firma de leasing, dupa terminarea acestuia veti fi dvs. Atentie.... nu are relevanta data fabricarii autoturismului ci data inmatricularii.
Daca autoturismul a fost inmatriculat de nou dupa 01.01.2007 atunci dvs. nu va trebui sa mai platiti taxa pe poluare

Legea a fost trimisa spre promulgare in data de 21 Decembrie, pana in data de astazi nu a fost promulgata. Presedintele are la dispozitie un termen de 20 de zile pentru promulgare sau poate cere reexaminarea legii de catre Parlament sau Curtea Constitutionala, astfel se reia toata procedura legislativa.
Legea publicata in Monitorul Oficial intra in vigoare la 3 zile de la publicare sau la o data ulterioara prevazuta in textul ei. Pentru punerea in aplicare a legii este necesara metodologia de aplicare, care va fi elaborata dupa 15 zile de la publicarea legii in MO.
ContSters196490, utilizator