avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art. 74 lit. a cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art. 74 lit. a cod penal

ce reprezinta art. 74 lit. a cod penal exact?
adica fara antecendte penala ?
Cel mai recent răspuns: mihaelaro , utilizator 22:00, 3 Ianuarie 2012
Da,conduita buna inainte de savarsirea infractiunii= lipsa antecedentelor penale.
se poate ca cineva fara antecedente penale sa i se aplice la o acuzare art.74 a si c ,si la alta

alta acuzare art.74 doar c?.
Se poate ca individualizarea judiciara a pedepsei sa se faca in mod diferit..
baza art. 7 alin. 1, 2 din Legea nr. 39/2003 cu aplicarea art. 9 alin. 2 din aceiaşi lege şi art. 74 lit. a, c Cod penal - 76 Cod penal condamnă pe inculpatul ( ) la pedeapsa de 2 ani închisoare . În baza art. 26 Cod penal rap. la art. 23 pct. 1 lit. a din Legea nr. 656/2002 cu aplic. art. 9 alin. 2 din Legea nr. 39/2003 şi art. 74 lit. c – 76 Cod penal, condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa de 1 an închisoare. În baza art. 26 Cod penal rap. la art. 9 lit. f din Legea 241/2005 cu aplic. art. 41 alin. 2 Cod penal, art. 9 alin. 2 din Legea 39/2003 cu art. 74 lit. c 76 Cod penal condamnă pe acelaşi inculpat la 10 luni închisoare. În conformitate cu art. 33 lit. a – 34 lit. b Cod penal contopeşte pedeapsa de 2 ani închisoare, 1 an închisoare şi 10 luni închisoare aplicate inculpatului, urmând ca acesta să exercite pedeapsa cea mai grea de 2 ani închisoare Face în cauză aplic. art. 71 – 64 lit. a teza a II-a ,,,,,,,,,,asta a fost condamnare si sa observe ca in prima acuzatie a fost considirat fara antecente penala si sa dat 74 a si c, iar la a doua si a treia nu a fost dat 74 a , oare asta a fost motivul de nu sa dat suspendare ( este fara antecendte penala)
Ar trebui sa cititi motivarea instantei. Probabil ca n-a primit suspendare pentru ca era "grup organizat".

Alte discuții în legătură

Solutie curtea de apel marian-ene marian-ene Solutie: Admite recursul formulat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Bârlad împotriva sentintei penale nr. 235 din 08 Mai 2012 a Judecatoriei BÂRLAD, ... (vezi toată discuția)
Latura pecuniara din penal ContSters206169 ContSters206169 am obtinut la fond pentru o inselaciune in conventii si uz de fals, 6 luni pt inselaciune si o luna pentru uzul de fals..am bele cu suspendare conditionata..Am ... (vezi toată discuția)
Interpretare sentinta definitiva de condamnare StefaniaStefania StefaniaStefania Buna ziua, va rog oferiti-mi o interpretare la urmatoarea sentinta: In baza art. 334 C. proc. pen. admite cererea de schimbare a incadrarii juridice ... (vezi toată discuția)