Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Interpretare sentinta definitiva de condamnare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Interpretare sentinta definitiva de condamnare

Buna ziua, va rog oferiti-mi o interpretare la urmatoarea sentinta:

In baza art. 334 C. proc. pen. admite cererea de schimbare a incadrarii juridice formulata de aparatorul lui X din art. 26 C. pen. rap. la art.215 alin. 1,2,3 si 5 C. pen. cu aplic. art. 41 alin. 2 C. pen. in art. 26 C. pen. rap. art. 215 alin. 1,2,3 C. pen. cu aplic. art. 41 alin. 2 C. pen.
In baza art. 7 alin. 1 din Legea nr. 39/2003 cu aplic. art. 74 al. 1 lit a Cod penal din 1969 art. 76 lit. b Cod penal din 1969 si art. 320 indice 1 al. 7 Cod procedura penala din 1968, condamna pe X la pedeapsa 1 an inchisoare.
In baza art. 26 Cod penal din 1969 rap. la art. 49 din L. 161/2003 cu aplic. art. 41 al. 2 Cod penal din 1969 cu aplic. art. 74 al. 1 lit a Cod penal din 1969, art. 76 lit. c Cod penal din 1969 si art. 320 indice 1 al. 7 Cod procedura penala din 1968, condamna pe X la pedeapsa de 9 luni inchisoare.
In baza art. 26 Cod penal din 1969 rap. art. 215 alin. 1,2,3 Cod penal din 1969 cu aplic. art. 41 alin. 2 Cod penal din 1969 si art. 320 indice 1 al. 7 Cod procedura penala din 1968, condamna pe X la pedeapsa de 1 an inchisoare.
Aplica lui X pedeapsa cea mai grea de 1 an inchisoare.
In baza art. 71 Cod penal din 1969 interzice lui X exercitarea drepturilor prev. de art. 64 lit. a teza a II-a si b Cod penal din 1969 pe durata executarii pedepsei.
In baza art. 81 Cod penal din 1969 dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei pe durata unui termen de incercare de 3 ani, stabilit potrivit art. 82 Cod penal din 1969.
In baza art. 71 al. 5 Cod penal din 1969 suspenda executarea pedepsei accesorii pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei principale.
Atrace atentia lui X asupra art. 83 Cod penal din 1969.

Va multumesc anticipat!
ati fost condamnata la 1 an de inchisoare, nu cu executare ci cu suspendare. in termenul de supravegherea aveti obligatia principala sa nu comiteti infractiuni , in caz contrar se ve dispune revocarea suspendarii.
Sunt nevoita sa anunt in caz ca parasesc tara?
Ma aflu sub control judiciar?
Supravegherea consta in 4 ani, in total?

Va multumesc pt. raspuns!
Ati fost condamnata la pedeapsa rezultanta de 1 an inchisoare a carei executare a fost suspendata conditionat pe perioada termenului de incercare .
Termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei aplicate- 1 an la care se adauga un interval de timp. de 2 ani prev de art 82 c.pen., adica total 3 ani.
Termenul de incercare se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Atentie la disp.art 83 c.pen.
Art. 83
Revocarea în cazul săvârşirii unei infracţiuni
Dacă în cursul termenului de încercare cel condamnat a săvârşit din nou o infracţiune, pentru care s-a pronunţat o condamnare definitivă chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea condiţionată, dispunând executarea în întregime a pedepsei, care nu se contopeşte cu pedeapsa aplicată pentru noua infracţiune.
.................................................................
Raspunsul la toate cele trei intrebari este nu, pentru ca aveti o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei si nu cu suspendarea executarii sub supraveghere, cu un termen de incercare de 3 ani asa cum am explicat mai sus, iar obligatia pe care aveti este aceea de a nu savarsi o alta infractiune in termenul de incercare.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc frumos pt. raspuns!
Buna ziua,

As mai avea o intrebare. Cazierul judiciar cand il voi avea iar nepatat?

Multumesc anticipat!