Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Va rog sa ma ajutati. Plata compensatorie in cazul ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Va rog sa ma ajutati. Plata compensatorie in cazul concedierilor individuale care nu tin de persoana salariatului

Am cateva probleme.
1. Din ce se suporta plata salariului compensatoriu in cazul concedierilor individuale care nu tin de persoana salariatului? Din fondul de somaj?
2. Ce anumetrebuie sa retina societatea asiguratului din aceasta plata compensatorie (cas, somaj, pensii, impozit)?
3. Angajatorul ce anume trebuie sa plateasca la aceasta suma?
4. Va rog sa-mi spuneti ce acte normative reglementeaza aceste retineri?
Plata salariilor compensatorii in cazul concedierilor colective, se suporta din fondul de salarii. Aceste sume se impoziteaza ca si drepturile salariale, atat la retineri cat si la obligatiile angajatorului. In condul fisacl veti gasi aceste reglemetari. Succes.