Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calculul cheltuielilor COMUNE pentru apartamentele cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calculul cheltuielilor COMUNE pentru apartamentele cu centrala termica de apartament

Buna ziua! La multi ani!

As vrea sa stiu cum se calculeaza cheluielile COMUNE si cum sunt ele repartizate pe apartamente, daca am centrala termica proprie? Va solicit pe aceasta cale si un temei legal, valabil. Multumesc mult! O zi buna!

se calculeaza la cota indiviza...

Art. 48 din 230/2007
(1) Stabilirea si repartizarea sumei care priveste proprietatea comuna ce revine fiecarui proprietar din cadrul condominiului se fac proportional cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna.
(2) Cheltuielile efectuate de asociatia de proprietari pentru plata unor servicii de utilitati publice sau de alta natura, legate de proprietatile individuale din condominiu si care nu se factureaza individual pe fiecare dintre acestea, se repartizeaza dupa acelasi criteriu care a stat la baza emiterii facturii, in conformitate cu prevederile contractului incheiat cu furnizorul respectivului serviciu.
ContSters230219, utilizator
Mai exact gasiti modul de repartizare a cheltuielilor comune in HG 1588/2007 adica in normele de aplicare a legii 230/2007.
Sunt celtuieli comune ce se repartizeaza pe cota indiviza (suprafata utila a apartamentului), cheltuieli comune ce se repartizeaza pe numar de persoane, cheltuieli comune pe beneficiar...