Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare pentru inchirierea unui spatiu cu titlul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare pentru inchirierea unui spatiu cu titlul de domiciliu

1. As dori sa stiu de ce acte am avea nevoie pentru darea unei camere in chirie atunci cind pe proprietare exista 3 proprietari?
2. Este obligatoriu si acordul la notar ar celorlalti 2 coproprietari?
3 Acordul doar a 2 proprietari din 3 e suficient?

Rog a se specifica legislatia care reglementeaza "acordul" in caz de coproprietate.
2.da
3.nu
Legea nr.114/1996, legea locuintei, cu modificarile si completarile ulterioare
În principiu, coproprietatea presupune, chiar şi pentru acte de administrare, cum este închirierea, aplicarea regulii unanimităţii.

Acuma, depinde şi de situaţia de fapt. Dacă aţi făcut un partaj de folosinţă, iar camera pe care doriţi să o închiriaţi este în folosinţa dumneavoastră exclusivă, nimic nu vă împiedică să o închiriaţi.

În lipsa unui astfel de partaj, aţi putea închiria dreptul dumneavoastră de folosinţă aşa cum îl aveţi: în comun cu ceilalţi proprietari. Va fi de acord cel care doreşte să ia în chirie? Mă îndoiesc.

Liviu S.Bordaş

Da exista un partaj de folosinta. casa este divizata in doua cu intrari separate. Partajul a fost facut verbal, la intelegere. In comun este curtea.